Špidla zemědělce pochválil
03.09.2001 | Zemské noviny
Ministr Vladimír Špidla na Zemi živitelce vyjádřil uznání rolníkům. Jan Fencl hovořil o bezpečných potravinách.
Největší zemědělská výstava každoročně konaná v Českých Budějovicích pod názvem Země živitelka začala optimisticky. Letos již probíhá 29. ročník, o nějž projevilo zájem G32 vystavovatelů. Od čtvrtka je na Výstavišti plno, zájem veřejnosti je veliký. Zemědělství označil na výstavě za jedno z nejvíc produktivních odvětví národního hospodářství místopředseda vlády Vladimír Špidla. Zemědělci toto uznání vlády vzali s povděkem, zatím je totiž nikdo příliš nechválil. "K agrárnímu obchodu se ministr práce a sociálních věcí Špidla stavěl jak podnikatelsky, tak filozoficky a ocenil nás," pochvaloval zájem místopředsedy vlády o obor předseda Svazu zemědělských družstev a společností Miroslav Jirovský. Za rok 2000 zemědělství vykázalo zisk 3,7 miliardy korun a zdá se, že chytilo druhý dech. Ministr zemědělství Jan Fencl během návštěvy Výstaviště konstatoval, že dvě třetiny zemědělců, což je více než 400 tisíc lidí, obor opustilo. "Stalo se tomu tak, ale bez větších sociálních otřesů," dodal. Podstatně se zvýšila produktivita práce. "V posledním roce je znát velký pokrok a posun správným směrem v potravinářském průmyslu. Především je tomu tak z pohledu potravinové bezpečnosti. Na trhu České republiky nikdy v minulosti nebyly tak bezpečné potraviny, jako jsou nyní. Potraviny jsou podle nové legislativy lépe a srozumitelněji označeny, zvýšila se hygienická úroveň výroby a tím i zdravotní nezávadnost potravin," konstatoval Fencl. Hovořil i o tom, že ve velmi krátké době vstoupí v platnost vyhláška o označování hovězího masa. "Ta zaručí monitoring a kontrolu masa během jeho cesty až na talíř a představuje další službu spotřebitelům, kteří získají o kupovaném mase potřebné informace. Z údajů zákazník zjistí např. věkovou kategorii poraženého zvířete a tím kvalitu masa i jeho původ," dodal. Dále ministr přítomným zemědělcům potvrdil, že vláda na testování a likvidaci krav a likvidaci rizikového materiálu vyčlenila ze svých rezerv 70 milionů korun. 25 milionů korun k tomu ještě uvolnil ministr životního prostředí ze svého fondu na likvidaci pozitivních případů zvířat BSE. "Jsem velice rád, že se našly finanční prostředky, zbytek potřebných peněz vykryje ministerstvo zemědělství ze svých prostředků," řekl ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský. Celkově do konce roku by mělo testování BSE a likvidace rizikového materiálu přijít na 180 milionů korun. Mezi návštěvníky byli i slovenští zemědělci. "Dlouhodobě spolupracujeme a konzultujeme nejen různá opatřeni, ale i ceny," řekl Emil Dufala, ústřední ředitel Slovenské zemědělské a potravinářské komory. Svým českým kolegům včera řekl, že na Slovensku se letos sklidí víc obilí, než je potřeba. "Mělo by to být 3,5 milionu tun, zatímco spotřeba je 3,5 milionu. Pšenici nakupujeme za 4500 korun tunu," poznamenal Dufala. Dnes na Výstavišti zemědělci oslaví svůj svátek národními dožínkami. Zúčastní se jich i předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus.
Další články v kategorii Podnikání
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)
- Perlivá vína pod značkou „bublinky“ nabízí už 35 vinařství, nově jsou v plechu (16.06.2026)
- Firmě Tekoo, která obchoduje s ovocem a zeleninou, klesly tržby a také zisk (15.06.2026)
- Výrobce oříšků Alika loni zvýšil tržby a plánuje pořídit novou pražicí linku (11.06.2026)
- FOTO: Trus hlodavců i u rohlíků. Inspekce zavřela večerku v Chocni (09.06.2026)

Tweet



