Soukromí zemědělci vstoupili do Bruselu hlavnímu dveřmi
20.12.2001 | Agris
Zatím žádné nevládní organizaci zastupující zájmy zemědělců z kandidátských zemí se nepodařilo oficielně otevřít své zastoupení v sídle Evropské unie v Bruselu tak, že se otevření stalo součástí programu jednání prezídií evropských nevládních lobbystických organizací COPA a COGECA. Po svém návratu z Bruselu o tom informoval tajemník Asociace soukromých zemědělců ČR (ASZ), které se to podařilo, Michal Pospíšil.
"Byl to vstup hlavními dveřmi," konstatoval Pospíšil, jehož Asociace je první z tuzemských zájmových organizací, která již funkční kancelář v Bruselu od 14. prosince letošního roku má. Diplomatickým úspěchem byl navíc podle Pospíšila fakt, že ASZ dostala v rámci slavnostního otevření kanceláře příležitost představit české soukromé sedláky všem prezidentům COPA a COGECA a našla i prostředky na to, aby evropským agrárním lídrům zaplatila slavnostní oběd.
Dosavadní praxe byla totiž taková, že české zemědělství bylo v Bruselu prezentováno představiteli zájmových organizací hájící zájmy družstev, takže EU byl tímto způsobem podsouván dojem, že v ČR soukromé zemědělství prakticky neexistuje.
ASZ na jednání prezídia COPA a COGECA také získala dokument, který stanovuje harmonogram přijetí nevládních zájmových organizací kandidátských zemí do COPA a COGECA. Z něj vyplývá, že jsou rozlišována celkem tři období - přechodné, asociované a plné členství, přičemž v prvních dvou nemohou zástupci z kandidátských zemí na jednání COPA a COGECA hlasovat, při plném členství již ano. "Plné členství přitom bude umožněno všem organizacím od doby vstupu první z kandidátských zemí do EU," podotkl Pospíšil
Součástí členství v nevládních organizacích EU bude podle jeho slov také placení členských příspěvků. "ČR bude platit členské příspěvky ve výši odpovídající malým zemím jako je Irsko či Finsko, podle dokumentu, který máme k dispozici, by to mělo být za celou ČR ročně 4,5 milionu korun," řekl Pospíšil
Harmonogram přijetí nevládních zájmových organizací kandidátských zemí do COPA a COGECA počítá podle materiálu z uvedeného jednání prezídií těchto organizací s přijetím celkem 35 organizací do COPA a osmi až deseti do COGECA. V EU je členy COPA 28 organizací a COGECA 17 organizací.
Další články v kategorii Podnikání
- Kraft Heinz zvažuje rozdělení, nový subjekt může mít hodnotu až 20 miliard USD (14.07.2025)
- Pekaři žádají stát o podporu záložních energetických systémů, uvedl svaz (11.07.2025)
- Ferrero jedná o koupi Kellogg’s (11.07.2025)
- Červnová inflace se dostala na 2,9 procenta. Je to nejhorší letošní výsledek (11.07.2025)
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)