Soud zrušil vyhlášku o trusu
09.06.2006 | Lidové noviny
Ústavnímu soudu se dostaly problémy, které západočeskému městečku Staňkov způsobuje trus psů a ovcí. Staňkov vydal v prosinci 2003 vyhlášku postihující majitele volně pobíhajících zvířat. Ústavní soud ji ale včera zrušil s tím, že nemá oporu v zákonech.
Protitrusová vyhláška navíc pořádně nadzvedla ústavního soudce Stanislava Balíka. Ten za ni tvrdě zkritizoval ministerstvo vnitra, které má na obce v této oblasti dohlížet. Ústavní soud podle něj ruší minimálně jednu podobnou vyhlášku měsíčně a důvody jsou vždy stejné - množství formálních chyb.
„Jsou to vyhlášky míněné v dobré vůli. Ve většině případů je ale píší starostové, kteří je neumí vytvořit. Právní osvěta je v této oblasti nutná,“ durdil se včera Balík.Vyhláška je podle něj pouhým slepencem pasáží ze zákona na ochranu zvířat, přestupkového zákona, zákona o odpadech a občanského zákoníku. „Město tuto vyhlášku nepotřebovalo. Stačilo jen, aby místo ní odkazovalo při různých jednáních na existující zákony,“ dodal včera pro ČTK Balík.Podle starosty Staňkova Alexandra Horáka je ale nesmysl chtít, aby se „lidé orientovali v desítkách zákonů“. Staňkov, který má pouhých 3036 obyvatel, navíc podle něj vyhlášku převzal od „jednoho většího města“, kde prý stejná norma funguje nerušeně dodnes.Problém s pobíhajícími zvířaty je podle něj ve Staňkově natolik akutní, že město vyhlášku brzo přepíše tak, aby vyhovovala zákonům. „Jsme malé město. V ulicích se proto nepohybují jen psi, ale i ovce a podobné potvory. Znečišťují veřejná prostranství a lidé to neuklízí,“ vysvětlil LN Horák.Ministerstvo vnitra se včera proti kritice Ústavního soudu ohradilo. S obcemi prý „metodicky pracuje“ už nyní a výzva Ústavního soudu tak ministerstvu vnitra doporučuje jen to, co už „více než tři roky prosazuje a aplikuje“.Ústavní soud zrušil v minulých letech celou řadu obecních vyhlášek. Ty se nejčastěji týkaly právě venčení psů nebo snahy omezit prostituci a pití alkoholu na veřejnosti. O svou vyhlášku, která zakazovala pití lihovin v centru města, přišla letos v únoru středočeská Dobříš. Ústavní soud ji zrušil kvůli tomu, že alkohol zakazovala plošně. To ale podle zákona nelze. Pokutovat lze totiž jen takového opilce, který ruší nebo znečišťuje okolí.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



