Sklizeň cukrovky je vlivem deštivého počasí v krizi

Milimetr srážek, který během noci napršel na Litoměřicku, ztížil již tak kritické podmínky pro sklizeň cukrové řepy. Řepná kampaň nabrala skluz, takže mělnický cukrovar, jediný odběratel cukrovky v širokém okolí, dokonce uvažoval o přerušení výroby. "Nakonec jsme situaci vyřešili tím, že vozíme cukrovku ze spádové oblasti cukrovaru v Dobrovicích," uvedl ředitel Cukrovaru Mělník Jaroslav Děžinský.

Pěstitelé na Litoměřicku ovšem bijí na poplach. "Za osmadvacet let, co jsem tu, nic takového nepamatuji," posteskl si ředitel zemědělské společnosti Astur se sídlem ve Straškově Zdeněk Hoblík. Straškovští mají cukrovku na 460 hektarech, z nichž mají sklizeno pouze osmdesát hektarů. "Jde to pomalu, navíc náklady na sklizeň jsou dvojnásobné, stejně jako na dopravu," zmínil další problém Hoblík.

Vedle zvýšených nákladů se musejí pěstitelé smířit i se srážkami za znečištění řepy. Ty se pohybují podle Zdeňka Hoblíka okolo pětadvaceti procent. Zemědělcům v těchto podmínkách nemůže pomoci nic jiného než technika. "Pracujeme se strojem Holmer, který je jako jeden z mála ještě schopen v takových podmínkách pracovat," prozradil Vladimír Polívka ze Zemědělského družstva Klapý. Klapští mají stroj pro sklizňové práce pronajatý. Kombajn má natolik široké pneumatiky a vyřešené těžiště, že se dokáže pohybovat i ve velmi kluzkém terénu. I tak ale nemusí být situace ještě vyřešena, neboť traktory, které řepu odvážejí z polí, mají mnohem větší obtíže. Jediné řešení vidí zemědělci ve změně počasí.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info