Roste poptávka po bionaftě
24.05.2000 | Agris
Roste poptávka po bionafte
Plné využití kapacit pro výrobu metylesteru repkového oleje, jež je základní složkou bionafty, hlásí v techto dnech jeho nejvetší producent - olomoucké MILO SUROVÁRNY, a. s. AGRIS o tom informovala mediální zástupkyne spolecnosti Marie Logrová. Podle jejích údaju predstavují surovárny spolu se svým novým závodem v Mydlovarech u Ceských Budejovic rocní produkci metylesteru repkového oleje 48 tis. tun rocne. (Celková kapacita výroby metylesteru repkového oleje v republice dosahuje 60 tis. run rocne.) Prodejnost bionafty zajištují mimo jiné i soucasné dotace, které kryjí rozdíl 12,5 % mezi cenou smesné nafty a nafty klasické. Nutno dodat, že soucasná produkce není schopna pokrýt potreby tuzemského trhu. Podle odborníku je zde volná kapacita pro další výrobu 30 - 40 tis. tun metylesteru. "Problémy, které producenty, prodejce, ale i spotrebitele smesného paliva trápí, jsou dvojího charakteru. Pro konecného spotrebitele, který není plátcem DPH, se práve otázka této dane stala urcitým nedostatkem. Její hodnota se menila z 5 % na 22 % a zpet, nyní již existují signály, že by se mela v nejbližší dobe ustálit na nižší hladine 5 %.
Rozhodne je nutno odmítnout i predsudek, že by mela mít bionafta jakýkoliv negativní vliv na motory aut, což potvrzují rovnež certifikáty umožnující použít bionaftu pro motory domácích i zahranicních vozidel. Zhruba 80 % smesného paliva je u nás distribuováno do cerpacích stanic. Kvalita domácí produkce je nastavena na nemeckou normu, nejvetším prodejcem smesné nafty v Ceské republice je spolecnost ÖMW. O budoucnosti bionafty svedcí i skutecnost, že práve Nemecko rozhodlo navýšit kapacitu výroby zmíneného produkce na víc jak dvojnásobek a mela by rocne dosahovat až 400 tis. tun," zduraznila Logrová.
Nedostatky jiného charakteru zase tíží výrobce, kterí s podobným trendem, jako je v Nemecku rozhodne nemohou pocítat. Vzhledem k tomu, že dotacní politika je otázkou státního rozpoctu, je spolu s ním dána pouze do konce letošního roku. Producenti tak nemají jistotu v pokracování podpory ekologicky využitelných paliv. Stejne tak prvovýrobci nemohou pocítat, že výrobci metylesteru repkového oleje budou nakupovat surovinu pro svoji potrebu za stejných podmínek i po konci roku 2000. Zejména z duvodu nákupu repky je tedy znalost dotacního titulu po novém roce nutná.
Cena repky je daná volným vývozem a tedy cenou na svetových trzích. Nejvyšší je samozrejme v mesících duben a kveten. V prípade letošní sklizne ocekávají odborníci pokles výnosu, v soucasné dobe však nelze plošne o cástkách hovorit. Pro potreby Milo Surováren má garantovanou cenu má zhruba 62 tis. tun repky, což predstavuje dodávky pro výrobu metylesteru. Výkupní ceny repky zpracovávané pro výživu jsou dány pripravovanými smlouvami. Akciové spolecnosti Milo Surovárny i Setuza zvažují v soucasné dobe nákup velkého objemu repkového semene z nové sklizne, kterou pro ne zabezpecuje spolecnost Agrocredit.
Další články v kategorii Podnikání
- Minerální voda Perrier čelí skandálu. Tutlala ho i francouzská vláda (21.05.2025)
- České pivovary loni uvařily 20,9 mil. hektolitrů piva, meziročně o 4,2 pct více (21.05.2025)
- "Ty krávo, ženská a vaří pivo?" V práci nechlastáme, nýbrž degustujeme, říká sládková (20.05.2025)
- Výrobce alkoholu Diageo zvýšil tržby, kvůli zadlužení chce snižovat náklady (20.05.2025)
- Počet dodavatelů na Jihočeském tržišti vzrostl na 74, obrat roste (16.05.2025)
- Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren (15.05.2025)
- Srdce Vinohrad získalo nový voňavý bod zájmu. Antonínovo pekařství (15.05.2025)
- Vinařský fond měl loni výdaje 87,8 milionu Kč, meziročně o 2,2 milionu méně (15.05.2025)
- Arašídová Nutella a hranaté Ferrero. Firma amerikanizuje oblíbené produkty (14.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)