Půdu skupují často cizinci

Zemědělskou půdu si může koupit kdokoli, i když přestoupí zákon

Zemědělci kritizují vládu za to, že vázne prodej pozemků českým zájemcům.

Martin Mařík

Domácí podnikatelé tvrdě kritizují skutečnost, že zemědělskou půdu v Česku vykupují často cizinci, přestože to zákon zakazuje. "Je to bohužel běžné. Zahraniční zájemci mají už tisíce hektarů, hlavně na jihu Moravy nebo v západních Čechách," říká prezident Agrární komory Václav Hlaváček.

Zákon přitom jednoznačně vylučuje, aby půdu v České republice mohl koupit cizinec. "Obchází se to úplně jednoduše přes takzvané nastrčené lidi. Je přitom úplně jedno, jestli to za cizince kupuje fyzická osoba, nebo nějaká česká firma. Vím o případech, že některé naše firmy se tím dokonce živí," připouští Michal Pospíšil ze Spolku pro obnovu venkova. Podle něj je od české vlády pokrytecké, když se tváří, že chce při jednáních s Bruselem vyjednat, aby si cizinci nesměli v Česku půdu kupovat sedm let po vstupu republiky do společenství. "Kdo má peníze, koupí si cokoliv kdekoliv," konstatuje Pospíšil.

Prezident komory Hlaváček předesílá, že sedmileté ochranné období vítá. Souhlasí však s kritikou, že prodej půdy českým podnikatelům nyní trestuhodně vázne. Pozemkový fond však není schopen půdu Čechům udat.

"Zřejmě se nelze vyhnout tomu, že cizinci kupují nemovitosti, nejen půdu, přes naše lidi. To souvisí i s morálkou. Ale velkou rezervu vidím také v samotném Pozemkovém fondu. Kdyby nabídl domácím podnikatelům dlouhé bezúročné půjčky na nákup půdy, třeba se splatností na třicet nebo padesát let, privatizaci by to v podstatě vyřešilo," říká Hlaváček.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info