Prodej kaprů pod dvojí kontrolou
19.12.2001 | Mladá fronta Dnes
Jedním z hlavních atributů štědrovečerního stolu je čerstvý kapr. Na rozdíl od brambor na salát či dalších surovin určených pro vánoční hodování však není dobré kapra kupovat v předstihu, vykuchaná ryba totiž vydrží v lednici čerstvá jen jeden den.
Kapr kupovaný dříve než 23. prosince by tedy měl do Štědrého dne počkat buď živý ve vaně, nebo vykuchaný a uložený v mrazáku. I když mráz podle zkušených kuchařů kapřímu masu příliš nesvědčí. Zkušení rybáři tvrdí, že na chuť kapřího masa má vliv to, odkud ryba pochází, čím byla krmena, a jak je stará. Nejchutnější jsou tří- až čtyřletí kapři, kteří mají váhu mezi dvěma a třemi kilogramy. Jejich tělo má být spíše vyšší a kratší, ne protáhlé. Při výběru kapra by si měl zákazník také prohlédnout, zda mají žábry červenou barvu a oči jsou čisté, nezakalené. Čerstvé rybě se dýcháním pravidelně otevírají skřele. Šupináč by neměl být odřený, a jsou-li na jeho těle bílé flíčky, je nejspíše napaden parazity. A samozřejmě by neměl v kádi plavat břichem vzhůru.
Prodej více šidí ve velkých městech
Předvánoční prodej kaprů ve stáncích i v obchodech kontroluje každoročně Česká obchodní inspekce a Státní veterinární správa. Výsledky kontrol v minulých letech ukázaly, že nedostatky při poctivosti prodeje, tedy neseznámení zákazníka s cenou předem a nesprávné účtování jsou nejčastější ve větších městech, a to zejména při pouličním předvánočním prodeji," říká tisková mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová. V menších městech nebo v prodejnách, kde lze koupit ryby po celý rok, se podle ní inspektoři s nedostatky setkali jen výjimečně. Kromě kontrolních nákupů, které prověří poctivost prodavačů (například i to, zda váží ryby v čistých nádobách bez vody a ledu), budou inspektoři také kontrolovat správné označení stánků a to, zda mají prodejci kromě živnostenského oprávnění také veterinární povolení k prodeji živých ryb.
Kapr si zaslouží péči i v posledních minutách
Kontrolu, zda prodejci s rybami správně zacházejí (například dodržují maximální stanovený počet ryb v kádích, mají v nich čistou vodu se stálým přítokem nebo ji pravidelně vyměňují), mají na starosti inspektoři Státní veterinární správy. Ti také dohlížejí nad tím, zda prodejci správně ryby zabíjejí. Podle stanovených pravidel má prodavač kapra nejdříve omráčit úderem nad oči a pak teprve zabít přerušením míchy za hlavou nebo přetnutím žaberních oblouků. K tomu, aby mohl prodavač rybu také vykuchat, musí mít již povolení příslušné veterinární správy. Zákazník, který má podezření, že prodejce porušuje zákon, může případ oznámit příslušné inspekci. Ještě před nákupem by si měl ověřit nejen cenu živé ryby, ale také případnou částku za zabití a vykuchání, i kolik stojí ryba bez hlavy a vnitřností. Od stánku by neměl odcházet bez dokladu o zaplacení s uvedením ceny i váhy ryby.
Další články v kategorii Podnikání
- Kraft Heinz zvažuje rozdělení, nový subjekt může mít hodnotu až 20 miliard USD (14.07.2025)
- Pekaři žádají stát o podporu záložních energetických systémů, uvedl svaz (11.07.2025)
- Ferrero jedná o koupi Kellogg’s (11.07.2025)
- Červnová inflace se dostala na 2,9 procenta. Je to nejhorší letošní výsledek (11.07.2025)
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)