Pro vstup Česka do Unie začal rozhodující rok
02.01.2002 | Právo
Na cestě České republiky do Evropské unie bude letošní rok rozhodující. Státní tajemník pro evropskou integraci Pavel Telička jej označuje za klíčový, velvyslanec Evropské komise v Praze Ramiro Cibrian soudí, že ČR se dostala do cílové rovinky. Koncem tohoto roku by totiž měli nejlépe připravení kandidáti podepsat smlouvu o přistoupení k Unii.
"Jedenatřicátého prosince 2002 musí být hotovo," prohlásil před koncem loňského roku novinářům šéf českého vyjednavačského týmu. Znamená to, že Česká republika bude mít ve své legislativě už všechny normy platné v Evropské unii, které představují na 80 tisíc stran textu. Jak připomněl ministr zahraničí Jan Kavan, "v příštích měsících zbývá přijmout už jen deset zákonů a asi dvacet dílčích novelizací, což je objektivně splnitelné". Také Unie na svém prosincovém summitu potvrdila, že půjde-li v přípravě uchazečů a ve vyjednávání podmínek členství všechno jako loni, s až deseti kandidáty, mezi nimiž bylo jmenováno Česko, bude Brusel moci koncem roku 2002 přístupová jednání ukončit. "Deset zemí se v Laekenské deklaraci z tohoto summitu neobjevuje náhodně. Žádná z nich není odepsaná, ale není řečeno, že budou přijaty všechny," podotýká Telička, ale nepřipouští, že by nebyla přijata ČR. V příštích dvanácti měsících nicméně zbývá kandidátům vyjednat ještě ty nejcitlivější kapitoly, v nichž půjde o přiznání nároku na finanční prostředky z unijních fondů a zastoupení v Evropských orgánech.
Žezlo má Madrid
Předsednické žezlo odevzdala Belgie 30. prosince Španělsku, které bude příštích šest měsíců Unii, včetně rozšiřovacího procesu, řídit. Hodinová ceremonie se odehrála v bruselském královském paláci za královské asistence španělského Juana Carlose a belgického Alberta II. Belgický premiér Guy Verhofstadt při ní vložil do rukou svého španělského kolegy José Marii Aznara modrou vlajku EU s dvanácti zlatými hvězdami v kruhu. Dětský sbor jim k tomu zpíval hymnu EU, neboli Beethovenovu Ódu na radost s Schillerovým textem. Španělsko se pak zavázalo, že bude dělat vše pro prohloubení evropské integrace a posune proces rozšiřování Unie tak, jako se to loni podařilo v prvním pololetí Švédsku a ve druhém Belgii. Průběh loňských jednání s Unií, pro něž předsednická země vždy připravuje půdu a potřebné dokumenty, si pochvaloval i ministr Kavan avyjednavač Telička. Česká republika uzavřela za Švédů a Belgičanů předběžně jedenáct kapitol. Na svém kontě má v tomto okamžiku uzavřených 24 kapitol z celkového počtu 30 a je spolu s Maďarskem a Kyprem na druhém místě na Slovinskem, které už uzavřelo o dvě kapitoly víc. Španělský ministr zahraničí Josep Pique nevidí ale svou předsednickou úlohu v příliš růžových barvách. "Očekáváme některé překážky. Bude se složitě vyjednávat v problematických kapitolách a komplikace mohou přinést i volby, které se konají v několika členských státech," připomněl. Obává se zejména, aby v předvolebních kampaních politikové členských států rozšiřovací jednání nekomplikovali populistickými požadavky vůči kandidátským zemím, jakým bylo například loni dočasné omezení pohybu pracovníků. Za španělského předsednictví má v březnu také zahájit činnost Konvent, který bude hledat náměty pro to, jak zlepšit fungování Unie v budoucnu. Kromě toho má předsednická země pokračovat v boji s terorismem, bdít nad konkurenceschopností evropské ekonomiky a také nad tím, aby byly úspěšné první kroky nové jednotné evropské měny eura.
Příští jednací kolo až v březnu
Další nejbližší vyjednávání o členství čeká kandidáty až v březnu. Před českým týmem stojí úskalí kapitoly doprava, v níž Unie žádá minimálně na dva roky omezení možnosti českých dopravců nabízet své služby na vnitřním trhu členských zemí. Podle Teličky je ještě co vyjednáváním získat. Dalším problémem je restrukturalizace českého ocelářství, která brání uzavření kapitoly Hospodářská soutěž. I tady je ale ale podle vyjednavačů možné se po jednání s gestory s Unií dohodnout. Pak už zbudou kapitoly zemědělství, regionální politika, a rozpočtové a finanční záležitosti. Ve všech půjde o peníze a bude se handlovat. Jak už loni v parlamentním výboru pro evropskou integraci připustil velvyslanec Cibrian, i ve finančních záležitostech bude Unie zřejmě žádat přechodné období, protože nebude schopná hned po vstupu platit novým členům stejně jako dosavadním. K dispozici až do roku 2006 bude jen suma peněz schválená na summitu EU v roce 1999, při jejímž stanovení se nepočítalo se subvencemi zemědělcům kandidátských zemí. Nikdo si tehdy také nepředstavoval, že by se najednou mohlo přijmout až deset kandidátů. "EU bude do nových členů muset značně investovat, ale vyplatí se jí to," loboval v této souvislosti nedávno komisař pro rozšíření Günter Verheugen v Německu, které do rozpočtu Unie nejvíc přispívá a mělo by podle něj z rozšíření hospodářsky profitovat nejvíc.
Uzavřené kapitoly:
Slovinsko 26
ČR 24
Kypr 24
Maďarsko 24
Litva 23
Slovensko 22
Lotyšsko 22
Polsko 20
Malta 20
Estonsko 20
Bulharsko 14
Rumunsko 9
Další články v kategorii Podnikání
- Kraft Heinz zvažuje rozdělení, nový subjekt může mít hodnotu až 20 miliard USD (14.07.2025)
- Pekaři žádají stát o podporu záložních energetických systémů, uvedl svaz (11.07.2025)
- Ferrero jedná o koupi Kellogg’s (11.07.2025)
- Červnová inflace se dostala na 2,9 procenta. Je to nejhorší letošní výsledek (11.07.2025)
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)