Přísun peněz z EU by byl snazší
01.10.2001 | Hospodářské noviny
V současném plánovacím období Evropské unie končícím rokem 2006 je pro členské státy stanoven limit čerpání pomoci ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti (Kohezního fondu) ve výši maximálně čtyř procent hrubého domácího produktu. Pro Českou republiku by tak po jejím případném vstupu do unie připadala patrně v úvahu nejvyšší možná podpora z Bruselu v celkové sumě 94 miliard korun (2,6 mld. euro).
Nezanedbatelný díl z této částky by připadl i na podporu rozvoje regionů soudržnosti. Ty u nás vznikly na základě požadavku Bruselu a kopírují jednu ze základních statistických jednotek Evropské unie - NUTS II, tedy území s více než miliónem obyvatel. Proto se u nás některé méně lidnaté kraje musely v tyto regiony soudržnosti NUTS II pospojovat, aby v budoucnu vůbec dosáhly na pomoc z Bruselu. Všechny regiony soudržnosti již mají zpracovaný či dokončují svůj regionální operační program, v němž si stanovují priority rozvoje. Tento program je i předpokladem k tomu, aby Brusel své peníze na rozvoj regionu vydal.
Ministerstvo pro místní rozvoj však nyní přichází se záměrem vytvořit Společný regionální operační plán (SROP) pro všechny regiony soudržnosti, přičemž původní regionální operační plány by se staly jeho podprogramy.
"Naše ministerstvo nemá v žádném případě zájem na omezení jakéhokoliv práva krajů, které je dáno zákonnými normami," komentovala pro náš list Drahomíra Vrbská, ředitelka odboru integrace a strukturálních fondů MMR, některé signály nespokojenosti krajů s úmyslem úřadu ministra Petra Lachnita.
Vrbská se při obhajobě kraji kritizovaného kroku resortu odvolává na doporučení Evropské komise kandidátským státům, jehož hlavním záměrem je podle ředitelky zjednodušení struktury operačních programů a jejich realizačních jednotek vzhledem k relativně krátkému období, pro něž budou připraveny a ve kterém se budou provádět.
Vrbská argumentuje tím, že v případě velkého počtu navržených operačních programů hrozí nebezpečí zpoždění v jejich projednávání s Bruselem, případně i situace, že se některé programy vůbec nepodaří dohodnout. "Jednotlivé operační programy by pak musely vracet nevyužité prostředky do rozpočtu EU," varuje Vrbská. "V případě SROP však lze případně nevyužité prostředky z jednoho regionu NUTS II přesunout do jiného, který je lépe připraven a má dostatek kvalitních projektů. Navíc k tomuto rozhodnutí o přesunu peněz z evropských fondů naše republika nepotřebuje souhlas Evropské komise," tvrdí Vrbská.
Další články v kategorii Podnikání
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)
- Výrobci ovocných nápojů Linea Nivnice meziročně klesly zisk i tržby (25.06.2025)
- Jihomoravští zastupitelé navrhují změnu daně z příjmů, týká se to vína jako daru (24.06.2025)
- Skandinávská gastronomie zažívá boom, Michelin ocenil téměř sto podniků (23.06.2025)
- Pivovar Budějovický Budvar loni zvýšil zisk o 17,6 procenta na 466 milionů korun (23.06.2025)
- Proč zkušení zahradníci otrhávají nezralé plody stromů? Vědí, jak zlepšit úrodu (20.06.2025)