Představy Zemanovy vlády a ODS o agrární politice se rozcházejí

Predstavy Zemanovy vlády a ODS o agrární politice se rozcházejí

Podle stínového ministra zemedelství obcanských demokratu M. Kucery je další zvyšování zemedelských dotací v CR neúnosné, komunisté tvrdí pravý opak.

Neradostná zpráva o lonském stavu zemedelství CR - ztráta zemedelských podniku se oproti roku 1998 petinásobne zvýšila na 2,1 miliardy korun - v zárí nepochybne vyvolá bourlivé parlamentní diskuse. Pokud jde o zemedelskou politiku, opírá se kabinet o podporu komunistu a cásti poslaneckého klubu lidovcu, zatímco liberálové mu vycítají marnotratné hospodarení se státními prostredky a neochotu dokoncit transformaci odvetví. ODS navíc volá po urychleném vytvorení odbytových družstev, o kterých vláda podle stínového ministra zemedelství obcanských demokratu a poslance Miloslava Kucery pouze hovorí.

Kabinet v souvislosti s revitalizací zemedelství ve své zpráve klade duraz na obchodování s vybranými komoditami v souladu s principy EU, zlepšení legislativní ochrany rozhodujících produktu mírného pásma (vcetne úprav dríve uzavrených mezinárodních smluv) a zlepšení duchodové situace zemedelských podniku. Napríklad organizováním trhu vybraných komodit, novými podmínkami zahranicního obchodu a podporou výroby, vstupu a duchodu. Hovorí rovnež o podpore investic na diverzifikaci zemedelských podniku a tím o vytvorení predpokladu pro zachování pracovních príležitostí na venkove a investicích na modernizaci potravinárského prumyslu. Dále hodlá usilovat o ochranu prvovýrobcu a zpracovatelu prvního stupne, zejména pri uzavírání smluv s odberateli a pri realizaci plateb. Prioritou je také dokoncení privatizacních a transformacních procesu vcetne vyporádání majetkových podílu neclenu zemedelských družstev.

Stínový ministr Kucera tvrdí, že nemá cenu zpochybnovat analytické cásti zprávy. O východiska budoucí zemedelské politiky však hodlá svést zápas, stejne jako o pridelování rozpoctových prostredku. "Zcela nereálný je predpoklad ministra Fencla, že se zemedelská výroba u nás dále rozšírí. Už nyní máme podstatne vetší zornení pudy než v EU, avšak výnosy a užitkovost zustávají o tretinu nižší a produktivita práce dokonce o 50 procent nižší. Intenzivní výrobu na horších pozemcích musíme opustit. Podobne jako dríve lidovci naslibovala CSSD z politických duvodu pomoc a dotace všem zemedelcum, avšak podpora by mela smerovat jen zdravým formám hospodarení. Ostatní musí z trhu pryc," soudí zemedelský expert ODS. Zvyšování dotací pokládá za nemožné a upozornuje, že procentuálne v porovnání s HDP - nikoliv absolutne - jsou v CR vyšší než v EU (1,9 oproti 1,5 %).

Zcela odlišnou predstavu o dotacích do zemedelství mají komunisté. Zprávu zatím nevyhodnotili, avšak jejich zástupce v zemedelském výboru snemovny Josef Mandík obecne pripomíná rozpor mezi prijatelnou zemedelskou koncepcí vlády a jejím praktickým uskutecnováním. To naráží na nedostatek financních prostredku. Zemedelci letos prý dostanou od státu místo 23 asi jen 13 miliard korun. "Vím, že získat peníze je obtížné, avšak vláda prece má jisté priority a mezi ne patrí i pripravenost ceského zemedelství na vstup do EU. Zatím hrozí spíše ztráta konkurenceschopnosti," varuje poslanec.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info