Povolí USA mléko a maso z klonů?
08.01.2008 | Euroskop
Ve Spojených státech se schyluje k velké politické bitvě. Po šesti letech výzkumů a debat má Federální úřad pro potraviny (FDA) tento týden rozhodnout, zda je bezpečné konzumovat maso a mléko z klonovaných zvířat. Podle amerického listu Wall Street Journal v případě, že FDA výrobu a distribuci takových produktů schválí, bude čelit tlaku asociací spotřebitelů a jim nakloněných kongresmanů a senátorů. Je velice pravděpodobné, že potíže s masem a mlékem z klonovaných zvířat by měli zvláště ti producenti, kteří by je chtěli vyvážet především do zemí Evropské unie.
FDA již v roce 2006 vyjádřil mínění, že maso a mléko z klonovaných zvířat se neliší od tradičních produktů, požádal však výrobce, aby zůstali u tradičních metod, protože přetrvávaly dva druhy námitek. Část odpůrců odmítá klonování z etických důvodů a část poukazuje na to, že u produktů z klonovaných zvířat nelze na trhu zaručit jasné oddělení od ostatních. Kritici také připomínají, že klonovaná zvířata trpí častěji zdravotními problémy. Ovečka pojmenovaná Dolly, první naklonované zvíře z roku 1997, musela být předčasně utracena, protože trpěla nevyléčitelnou plicní chorobou.
Výrobci potravin jsou v názoru na produkty z klonovaných zvířat rozděleni. "Většina spotřebitelů o něco takového nestojí," řekla Margerita Copelová z firmy Dean Foods, jednoho z největších výrobců mléka v USA. Proto tato firma nehodlá prodávat mléko ani jiné výrobky z klonovaných zvířat.
Podle Food Marketing Institute, který zastupuje většinu prodejců potravin v USA, většina jeho členů požaduje, aby byl identifikován každý z případných dodavatelů potravin z klonovaných zvířat.
Na rozdíl od kritiků je viceprezident potravinářského sdružení Grocery Manufacturers Association Jeffrey Barach přesvědčen, že čím budou spotřebitelé vzdělanější a poučenější, tím budou ochotnější přijmout produkty z klonovaných zvířat. Připomíná, že někteří spotřebitelé si léta zvykali například i na pasterizované mléko.
Společnosti ViaGen a Trans OVa Genetics, dvě ze tří firem, které se ve Spojených státech zabývají klonováním, již oznámily, že zavedou dobrovolný program, jehož prostřednictvím by výrobci potravin mohli jasně prokázat, že nepracují s výrobky pocházejícími z klonování.
Rozhodnutí FDA bude pozorně sledováno ve světě. Klonování zvířat je již povoleno například v Austrálii, Francii, Japonsku, Kanadě a na Novém Zélandu, avšak tento druh produktů se pouze zřídka dostává na trh. Nejsilnější kritiku lze očekávat ze zemí Evropské unie, která již zakázala dovoz většiny amerického masa, protože při chovu dobytka je využíváno hormonů. Unie ustavila svou komisi, která vede vlastní výzkum, zda je klonování z etických a bezpečnostních důvodů přípustné.
Autor/ři: Adam Černý
Zdroj: HN.IHNED.CZ
Další články v kategorii Podnikání
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)
- Perlivá vína pod značkou „bublinky“ nabízí už 35 vinařství, nově jsou v plechu (16.06.2026)

Tweet



