Poslanci odložili jednání o vinařském fondu

Zemědělský výbor parlamentu dnes na svém jednání odložil formulaci svého stanoviska k novele zákona o vinohradnictví a vinařství, jehož jedním z cílů je zákonné zavedení takzvaného vinařského fondu. V rozhovoru pro Agris to uvedl člen výboru Jiří Papež.

"Jednání o této novele jsme přerušili a vrátíme se k němu v průběhu příštího týdne. Dohodli jsme se ale, že do pátku 9. listopadu lze k tomuto zákonu podávat pozměňovací návrhy," konstatoval Papež.

Zřízení vinařského fondu by se mělo stát podle návrhu předkladatele, ministerstva zemědělství, základem samofinancovaného systému podpor ve vinohradnictví a vinařství v ČR tak, aby bylo možné dosáhnout postupné obnovy přestárlých vinic a jejich rozšíření ještě před vstupem ČR do Evropské unie. Vinohradnictví a vinařství se podle ministerstva zemědělství významnou měrou podílí na udržení krajiny a využití ploch, kde lze jen obtížně pěstovat jiné plodiny, a navíc vytváří pro vysoký podíl ruční práce velký počet pracovních míst. V současné době se vinohradnictvím zabývá řádově přes 10 000 lidí, ambicí ministerstva zemědělství je, i prostřednictvím vinařského fondu, současný rozměr vinohradnictví v ČR zdvojnásobit. Dnem vstupu ČR do Evropské unie přitom nabude účinnosti i pro naši republiku zákaz Evropské unie rozšiřovat viniční plochy. To podle ministra zemědělství Jana Fencla znamená zřídit vinařský fond co nejdříve. Návrh novely zákona podle něj nepřímo navazuje na novelu zákona o spotřebních daních, podle které by spotřební daň na révová vína byla zrušena na podzim roku 1999. Zatížení výrobků odvodem do fondu ve výši 1 Kč z jednoho litru je daleko nižší, než bylo zatížení spotřební daní ve výši 2,50 Kč za jeden litr. Pěstitelé vína by měli podle návrhu kromě toho odvádět do vinařského fondu 350 Kč z jednoho hektaru vinic.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info