Poptávka po kravském mléce zvýší jeho ceny
15.11.2001 | Hospodářské noviny
O situaci na trhu s mlékem jsme hovořili s Milanem Kinclem, ředitelem firmy Alimpex, která patří k největším distributorům mléčných výrobků v ČR a na zpracování mléka se podílí sedmi procenty.
OTÁZKA: Budou se zvyšovat ceny mléka?
Odhaduji, že ceny mléka a mléčných výrobků v příštím roce vzrostou o osm až 10 procent. Vycházím z toho, že při zachování současné exportní politiky dobrých celosvětových realizačních cen a expanzi výrobců i mimo území ČR se poptávka po kravském mléce bude zvyšovat. To se odrazí i v cenách od prvovýrobců, kteří zákonitě budou tlačit na jejich zvýšení. Navíc mzdy v zemědělství jsou velmi nízké, zvýšily se i náklady na produkci mléka. Nárůst nákladů se týká i zpracovatelů, kteří donekonečna nemohou vycházet vstříc cenovým nárokům obchodních řetězců, které také procházejí obdobím tvrdého konkurenčního boje. Vedle nemalých finančních prostředků nutných na přípravu výrobních provozů na vstup do EU je třeba investovat i do inovace výrobků. Zdroje můžeme zajistit snižováním nákladů a zvyšováním cen.
OTÁZKA: Do konce roku by mělo ministerstvo stanovit garantovanou minimální cenu mléka pro příští rok. Zvýší se?
V kuloárech se hovoří o zachování loňské ceny 7,60 Kč za litr mléka. Vzhledem k vývoji a tlaku ze strany zemědělců by bylo logické ji zvýšit.
OTÁZKA: Jsou dotace na export mléka optimálním řešením, jak dostat do mléčného systému státní peníze?
Myslím, že stávající systém dotací, který funguje již dva roky, pomohl postupnému zvýšení cen mléka. Dotace zabraňují tomu, aby v ČR během roku vznikaly nadbytky mléka. Na to by doplácely jak zemědělci, kterým by klesla cena mléka, ale i zpracovatelé. Jejich zájmem totiž musí být, aby zemědělec prosperoval a zajistil požadované množství suroviny. Od výše dotace pro příští rok se samozřejmě odvine i cena mléka a mléčných výrobků. Obávám se, aby se mléčný systém nestal součástí předvolebního boje a nedoplatili na to nakonec všichni.
OTÁZKA: V letošním roce byly poprvé stanoveny kvóty na výrobu mléka. Jste jejich příznivcem?
V ČR zatím nefunguje stabilizovaný zemědělský sektor, takže by zde neměly existovat žádné omezující prvky. Některá družstva se například chystají investovat a následně zvyšovat produkci mléka, pro ně budou kvóty nevýhodné, stejně jako pro zpracovatele, jejichž zájmem je více vyrábět. Letos kvóty nebudou naplněny, takže nikoho neomezují, ale v budoucnu by mohly. Kvóty v západní Evropě sice fungují, ale tam je systém stabilizovaný.
Další články v kategorii Podnikání
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)