Pomoc státu pro OSVČ - smutná realita ukazuje na nezájem nebo výsměch
06.11.2020 | ASZ
Máme tu podzimní lockdown, tedy zavření podnikatelských aktivit mnoha OSVČ a malých podnikatelů. Stát se ústy vládních představitelů předhání ve vyjádřeních, jak je pro všechny tentokrát zajištěna finanční pomoc a podpora podnikání. Jaká je však realita? Smutná - přes všechny sliby je reálná pomoc významně nižší, než byla na jaře.
Podnikatelé a OSVČ se dostali do vzniklé situace nařízením vlády. Bylo by proto logické a slušné, aby je vláda podpořila takovým způsobem, aby byli schopni období bez příjmů překlenout. Navržené podpory tomu ale zatím neodpovídají, spíš vypadají jako výsměch, neznalost reality nebo nedostatek zájmu. Jak jinak pohlížet na fakt, že stále platí povinnost odvádět odvody na zdravotní a sociální pojištění v plné výši, tedy i z přislíbené kompenzace, což dělá cca 1/3 této částky? Jak rozumět tomu, že vláda nepočítá s prodloužením programu Antivirus C, který byl určen v jarním období právě pro drobné zaměstnavatele do 50 zaměstnanců, což mimochodem představuje přes 90 % zemědělských podniků? Jak se dívat na zákaz souběhu různých druhů podpor, což znamená, že se musíte rozhodnout, zda upřednostníte například kompenzaci pro OSVČ nebo ošetřovné.
OSVČ a podnikatelé, kteří se nyní ocitají bez příjmů, mají i nadále nutné výdaje spojené se svým podnikáním, či jsou na nich závislé další osoby. Vzhledem k tomu, že není jasné, jak dlouho bude vláda omezovat podnikatelské aktivity a podle posledního vývoje se spíše uvažuje v řádech měsíců, než týdnů, jedná se o dlouhodobou situaci, kterou drobní podnikatele všech oborů a zemědělští podnikatelé překlenou jen za jasných vládních podpor. Pokud se rychle nedostaví účinná pomoc od státu, je velmi pravděpodobné, že významná část OSVČ a drobných podnikatelů, zřejmě až kolem 30 %, se svou činností skončí, což by výrazně ochudilo stát jako celek i společnost po všech stránkách. Pokud toto ovšem není cílem vlády.
Dalším dosud neřešeným zato zatěžujícím problémem pro drobné podnikatele je nařízená karanténa pro jejich zaměstnance, protože jsou to oni, kdo jim po dobu karantény vyplácí mzdu nebo plat (pokud netrvá déle, než 14 dnů), což je v období propadu podnikání dále zatěžující. Stejně tak je zcela zásadní problém pro OSVČ, kteří musejí zůstat kvůli nařízené karanténě doma a proto nemohou vykonávat svou podnikatelskou činnost, že po dobu karantény nemají žádnou podporu ze strany státu. Všechny tyto záležitosti mohou být pro OSVČ a pro malé podnikatele likvidační.
Asociace soukromého zemědělství ČR se proto obrátila na příslušné ministry (ministryně financí Schillerová, ministryně práce a sociálních věcí Maláčová, ministr průmyslu a obchodu a dopravy Havlíček), kteří o těchto věcech rozhodují, s žádostí o přehodnocení svých rozhodnutí, a čeká nyní na odpověď. Hodí vláda OSVČ a malé podnikatele přes palubu?
Zpracovala Vladimíra Marianovská
Další články v kategorii Podnikání
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)
- Výrobci ovocných nápojů Linea Nivnice meziročně klesly zisk i tržby (25.06.2025)
- Jihomoravští zastupitelé navrhují změnu daně z příjmů, týká se to vína jako daru (24.06.2025)