Policie tlačí České pivo před soud

Vyšetřování osmi lidí včetně hlavního stratéga bývalé IPB Libora Procházky v kauze České pivo má skončit nejpozději v březnu.

Operace, při níž v roce 1999 tehdejší hlavní akcionář IPB - japonská Nomura - vytáhla z portfolia banky akcie pivovarů Prazdroj a Radegast, směřuje k soudu. "Blížíme se k bodu, kdy bude vznesen návrh na obžalobu," uvedl vyšetřující policista, který na případu pracuje.

Policie ještě před dokončením vyšetřování požádala o právní pomoc ve Velké Británii a na Kajmanských ostrovech. "Potřebujeme vyslechnout sedm osob, které nejsou občany Česka, a zajistit některé dokumenty," řekl Hospodářským novinám další z lidí, kteří případ šetří. Mezi vyslechnutými má figurovat i bývalý šéf londýnské Nomury Randall Dillard.

Kauza České pivo má ještě jeden problém: Zatím nikdo nevznesl požadavek na náhradu zhruba desetimiliardové škody, která počínáním bývalého managementu a některých akcionářů zkrachovalé IPB vznikla. Promlčecí lhůta vyprší v únoru a státu hrozí, že o zmíněnou částku přijde. Podle právních expertů to vyplývá z charakteru operace České pivo.

Žalovat o náhradu škody by měla ČSOB, která IPB převzala. "O jakýchkoli krocích nemůžeme předem informovat. Připravili bychom se o silnou právní pozici," řekl mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Po převzetí IPB podali noví majitelé 11 trestních oznámení. Hlavní se týkalo právě případu České pivo. Do této firmy přešly akcie pivovarů. Nomura poté sloučila Prazdroj a Gambrinus s Radegastem a prodala je za 22 miliard korun jihoafrickým pivovarům SAB. IPB však peníze, na něž měla nárok, nikdy nedostala.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info