Poláci trvají na zákazu prodeje půdy cizincům
08.01.2002 | Hospodářské noviny
Tisíce domů na pobřeží Baltského moře, ale také na Mazurských jezerech v severovýchodním Polsku získaly v posledních letech nové majitele. Jsou to převážně Němci. Ti si zde různými způsoby kupují domy jednak proto, že jsou dostupnější než ve Spolkové republice, ale i z nostalgie.
Před svým odsunem po druhé světové válce obývali Němci celou západní třetinu Polska, východní Prusko a některé další oblasti země.
"Polská zatvrzelost v požadavcích na mnohaletý zákaz prodeje půdy cizincům má kořeny v obavách, že by se zámožní Němci mohli vrátit pro majetek na území, které ztratili po druhé světové válce," tvrdí ve své analýze i agentura Reuters.
Polská levicová vláda Leszka Millera, která musí urychlit jednání s Evropskou unií, má-li země stihnout vstup v roce 2004, stojí před velkým problémem. Přechodné období na prodej půdy cizincům, které Varšava původně požadovala v délce osmnácti let a nedávno zkrátila na dvanáct, je totiž pro Evropskou unii nepřijatelné.
Další ústupky unii jsou však zase nepředstavitelné nejen pro velkou část opozice a některé politiky vládní lidové strany, ale i pro drtivou většinu Poláků.
Podle reprezentativního průzkumu veřejného mínění uskutečněného agenturou CBOS si více než 80 procent Poláků nepřeje, aby cizinci mohli v zemi kupovat nemovitosti. Pouze 32 procent respondentů by povolilo, aby si po předchozím tříletém pronájmu směli kupovat půdu.
Prestižní deník Rzeczpospolita, který koncem minulého týdne o průzkumu informoval, označil jeho výsledky za fatální zejména vzhledem k tomu, že by Varšava měla jednání s Evropskou unií o této kapitole již brzy uzavřít.
"Ze všech průzkumů je zřejmé, ze Poláci jsou ochotni přistoupit prakticky na cokoli s jedinou výjimkou, a tou je prodej nemovitostí," komentoval průzkum sociolog Ireneusz Krzemiński. Připomněl, ze v roce 1992 při obdobném šetření byl výsledek v podstatě stejný.
Odborníci a s nimi média se pozastavují nad tím, že za tak dlouhou dobu nezaznamenaly názory polské veřejnosti prakticky žádný vývoj. Mnozí v té souvislosti viní vládu z nedostatečné komunikace s veřejností a požadují rozsáhlou informační kampaň.
"Do nynějších výsledků se ale promítl i poslední vývoj spojený s navracením nemovitostí dědicům někdejších majitelů včetně cizinců. Poláci se restitucí bojí. Proto také vyvolává tak velký odpor právě prodej bytů a domů cizincům," míní profesor Krzemiński.
O tom, jak jsou tyto otázky citlivé, se přesvědčil i ministr zahraničí Włodzimierz Cimoszewicz. Když počátkem prosince navrhl Bruselu již zmíněné zkrácení zákazu prodeje půdy cizincům z 18 na 12 let, musel hned čelit hlasování parlamentu o svém odvolání.
Přes všechny překážky však stále více cizinců nejen nakupuje nemovitosti, ale rovněž hospodaří na polské půdě.
Jedním z nich je nizozemský farmář Bernardus Johannes van de Westenrigh, který zákaz obešel tím, že před dvěma roky získal polský pas. To mu umožnilo nakoupit v severním Polsku 500 hektarů půdy. "Vypadá to tu jako v Nizozemsku," svěřil se farmář agentuře Reuters a přiznal, že cena půdy byla nesrovnatelně nižší než doma v Nizozemsku.
Jeho příklad chtějí podle informací polského tisku následovat mnozí další nizozemští farmáři. A vlastně na tom není nic divného. Westenrigh má své hospodářství vedle vesnice Nowa Holandia, kterou založili holandští zemědělští kolonisté, jež do zdejšího kraje v 18. století pozval pruský král.
Další články v kategorii Podnikání
- Kraft Heinz zvažuje rozdělení, nový subjekt může mít hodnotu až 20 miliard USD (14.07.2025)
- Pekaři žádají stát o podporu záložních energetických systémů, uvedl svaz (11.07.2025)
- Ferrero jedná o koupi Kellogg’s (11.07.2025)
- Červnová inflace se dostala na 2,9 procenta. Je to nejhorší letošní výsledek (11.07.2025)
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)