Podvodníkům hrozí vysoké pokuty
02.10.2001 | Zemské noviny
Smysl vyhlášky, která zavádí povinnost označovat hovězí maso a její dopad na spotřebitelský trh, vysvětlil v rozhovoru ústřední ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský.
V čem je největší změna pro spotřebitele?
Nová vyhláška č. 326/2001 prolomila letitou praxi v označování hovězího. Zákazník se dříve pouze dozvěděl, z které části jatečného těla maso pochází, maximálně zda jde o hovězí či telecí. Dnes se mimo původ zvířete a místa poražení dozví i to, z jak starého kusu maso pochází. A to je z hlediska kuchyňského zpracování, ale i ceny masa, údaj opravdu důležitý.
Řezníci a obchodníci tvrdí, že povinnost značit maso zdraží hovězí až o 15 procent. Myslíte si, že by tyto zvýšené náklady měl zaplatit spotřebitel?
Maso z mladších kusů, tedy kvalitnější, bude zřejmě dražší. O kolik, to mohu jen těžko předvídat. To ani Státní veterinární správě nepřísluší. Náklady na označování masa se do jeho ceny jistě také promítnou, dost bych se ale divil, kdyby to mělo být víc než pár korun na kilo. Například vyšetření na BSE, které stojí na jeden poražený kus skotu 1600 korun, představuje v průměru jen osm korun na kilogram masa.
Prodejci masa v obchodech říkají, že budou švindlovat. Jak je chcete uhlídat a kdo je bude kontrolovat?
Jistě budeme benevolentnější k technickému nedostatku než k vědomému podvodu. Jestli někdo chce při označování masa švindlovat, tedy klamavě označovat potraviny, musí počítat s tvrdým postihem. Paragraf 14 zákona o potravinách umožňuje uložit pokutu až tři miliony korun. Dokázat falešné označení na pultě je samozřejmě obtížné, ale jde to. Naši veterinární inspektoři vědí, kudy na to. Leccos napoví už kontrola dokladů. Orgány státního veterinárního dozoru budou kontrolovat, jestli označení hovězího uváděného do oběhu obsahuje všechny údaje, které vyhláška předepisuje, a to přesto, že není zcela jasné, jak technicky se má označování provádět. Snad jediné, co můžeme slíbit, je, že sankce budou zpočátku na nejnižší možné hladině.
Navazují na veterinární dozor nad potravinami živočišného původu, a tedy i značení masa, ještě další kontroly?
Na veterinární kontroly budou v případě baleného masa navazovat kontroly České zemědělské a potravinářské inspekce na pultech obchodů. A v případě nebaleného masa a masa baleného v zařízeních společného stravování, tedy v restauracích a jídelnách, budou samozřejmě navazovat kontroly orgánů hygienického dozoru ministerstva zdravotnictví.
Další články v kategorii Podnikání
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)
- Výrobci ovocných nápojů Linea Nivnice meziročně klesly zisk i tržby (25.06.2025)
- Jihomoravští zastupitelé navrhují změnu daně z příjmů, týká se to vína jako daru (24.06.2025)
- Skandinávská gastronomie zažívá boom, Michelin ocenil téměř sto podniků (23.06.2025)
- Pivovar Budějovický Budvar loni zvýšil zisk o 17,6 procenta na 466 milionů korun (23.06.2025)
- Proč zkušení zahradníci otrhávají nezralé plody stromů? Vědí, jak zlepšit úrodu (20.06.2025)