Plastové obaly rozdělují poslance
24.10.2001 | Mladá fronta Dnes
Zákon o obalech, o kterém včera jednala už podruhé sněmovna, by měl mít spíše název zákon o plastových lahvích. Ačkoli se zákon zabývá skleněnými, papírovými či umělohmotnými obaly, největší diskusi vyvolává spor o to, kolik použitých PET lahví na minerálky a limonády budou muset výrobci a dovozci odebírat zpět a recyklovat je. Ministerstvo životního prostředí a poslanecký výbor pro životní prostředí navrhují, aby výrobci museli v roce 2005 recyklovat nebo opakovaně použít 50 procent hmotnosti PET lahví, a v roce 2008 dokonce osmdesát procent. Chtějí také, aby velké prodejny musely od příštího roku nabízet zákazníkům kromě minerálek a limonád v plastových nevratných lahvích také nápoje ve vratných, tedy skleněných lahvích. "Samozřejmě nemůžeme nařídit lidem, aby kupovali vratné lahve, je ale naší povinností umožnit výběr," řekl lidovecký poslanec Libor Ambrozek, který prosazuje vyšší kvóty pro odběr PET lahví. "Hodnoty, které jsou navrženy pro rok 2008, budou zřejmě shodné se záměry připravované směrnice Evropské unie," řekl ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Na druhé straně je návrh poslaneckého hospodářského výboru, který navrhuje, aby výrobci museli v roce 2005 využívat 25 procent hmotnosti PET lahví, což je stejná kvóta jako pro ostatní plasty. "V žádném případě bychom neměli nařizovat, abychom byli povinni prodávat nápoje jak v PET lahvích, tak ve skle, že bychom měli extra stanovovat procenta recyklace pro PET lahve, jako by to bylo něco mimořádného," řekl poslanec ODS Miroslav Beneš, který upozornil, že náklady na vysokou recyklaci neponesou firmy, ale občané. "V Evropské unii si nikdo vyjma Švédska nedovolil sáhnout k tak vysokým procentům nákladů na recyklaci," dodal Beneš. Svaz minerálních vod uvedl, že při padesátiprocentní recyklaci by cena nápojů vzrostla asi o sedm procent a při osmdesátiprocentní recyklaci až o 16 procent. O konečné podobě zákona rozhodne sněmovna příští týden.
Je ekologičtější sklo, nebo plasty?
Ochránci přírody tvrdí, že skleněné lahve jsou šetrnější k životnímu prostředí, a proto by se měl podporovat systém vratných lahví, což si slibují právě od zákona o obalech. Systém se před dvěma lety zhroutil po nástupu umělohmotných obalů, které většinou končí na skládkách. Jenže při výrobě skleněných lahví se spotřebuje více energie, více se převáží neekologickými auty, vymývají se chemikáliemi. Podle některých studií je tak při delších vzdálenostech mezi stáčírnou minerálky a obchodem ekologičtější plastová lahev. A mezi zákazníky je PET lahev také oblíbenější. "Výsledky studií jsou poplatné tomu, kdo je zadává. Opravdu je těžké se dopátrat toho, který obal je ekologičtější," říká lidovecký poslanec Libor Ambrozek.
Další články v kategorii Podnikání
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)

Tweet



