Pěstitelé cukrovky utrží méně, než předpokládali
10.10.2001 | Denik.cz
Neúspěchem skončilo jednání s vedením Státního zemědělského inter- venčního fondu pro pěstitele cukrové řepy, kteří ji dodávají do cukrovaru v Dobrovicích. Nelíbí se jim, že pracovníci Ministerstva zemědělství ČR tomuto zpracovateli určili příliš nízké kvóty pro výrobu. Někteří z nich nebudou v příštím roce plodinu sít.
"Dobrovičtí se nás ujali po rozpadu společnosti Union Cukr. Ti, kteří nová čísla určovali, zapomněli na to, že se podnik rozrostl o nás, nové dodavatele," uvedl bečvárecký předseda Jan Škarka.
Zástupci instituce nyní potvrdili, že ministerstvo nechybovalo, pokyny k produkci tedy zůstávají stejné.
Pro pěstitele z toho tedy vyplývá, že cukrovar od nich plodiny sice odebere, ale zaplatí jim pouze takzvanou nadsmluvní cenu. Ta bude v každém případě nižší než běžná, dosud se ale neví o kolik. Někteří z těch, jichž se to dotýká tvrdí, že je mocní doslova hodili přes palubu.
"Pro nás to letos bude znamenat ztrátu okolo jednoho a půl milionu korun. Do pěti let může být škoda i deset milionů," postěžoval si Škarka.
O kolik přijdou v Křečhoři, zatím nespočítali. "Výnosy jsou přitom slušné. Trápí nás k tomu ještě mokrá pole, kde se boří stroje" řekl předseda družstva Josef Poledne.
Potíže s výkupem přitom mnohé zemědělce dohnaly k rozhodnutí, že se řepě v příštím roce věnovat už nebudou. "Skončíme. Nevyplatí se nám zasít," sdělil Milan Černý z Tismické společnosti.
Ve Velimi k tomuto dospěli už před časem. "Přestali jsme kvůli dlouhé době splatnosti. Navíc jsme neměli vlastní techniku, takže jsme za ni hradili nájem. Pokračovat bylo tudíž velmi nevýhodné," vysvětlil Zdeněk Krupička.
Kvóty jsou jednotlivým cukrovarům dané až do roku 2005. Pro zemědělce tedy nemá smysl oslovovat jiné, než ten mateřský.
Ti, kteří to nevzdají a zasejí, se ale musejí smířit s tím, že zisky budou mít menší i po další léta. "Je to nespravedlivé. V jiných okresech nebo krajích, kde je ministerstvo zemědělství v úvahu vzalo, vydělávat budou," posteskl si tismický předseda Černý.
Do Dobrovic nyní směřují automobily s nákladem z jedenácti podniků Kolínska. "Celkem od nich zpracujeme plodiny z dvanácti set hektarů. Cukernatost se jeví mírně podprůměrná, pohybuje se okolo šestnácti procent. Může za to deštivé počasí," shrnul agronomický ředitel Jaroslav Velfl.
Další články v kategorii Podnikání
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)
- Výrobci ovocných nápojů Linea Nivnice meziročně klesly zisk i tržby (25.06.2025)
- Jihomoravští zastupitelé navrhují změnu daně z příjmů, týká se to vína jako daru (24.06.2025)
- Skandinávská gastronomie zažívá boom, Michelin ocenil téměř sto podniků (23.06.2025)
- Pivovar Budějovický Budvar loni zvýšil zisk o 17,6 procenta na 466 milionů korun (23.06.2025)
- Proč zkušení zahradníci otrhávají nezralé plody stromů? Vědí, jak zlepšit úrodu (20.06.2025)