Okamžitý vstup do EU by většina potravinářských firem nepřežila
01.03.2000 | Právo
Právo 1.3.2000
Okamžitý vstup do EU by vetšina potravinárských firem neprežila
Markéta Huleová, Stanislav Ptácník
Vetšina potravinárských podniku ješte není pripravena na vstup do Evropské unie (EU). Na zahájení gastronomických veletrhu Salima, Ibucob, Sruvex, Pivex, Vinex a Inteco v Brne to v úterý rekl ministr zemedelství Jan Fencl.
"Potravinárské firmy ceká se vstupem na jednotný vnitrní trh Evropské unie nákladový a cenový šok. Firmy EU jsou zvyklé na vyšší ceny vstupních surovin od zemedelcu. U nás krome toho nejsou dosud deregulované ceny energií ani lidské práce, které jsou mnohonásobne nižší než v zemích EU," prohlásil Fencl.
Po vstupu do EU se podle nej budou muset tuzemské podniky vyrovnat s tím, že vstupní ceny skokove vzrostou. "Tento nárust nebude možné zcela kompenzovat navýšením spotrebitelských cen," podotkl ministr. Firmy navíc používají technologie, které ne vždy vyhovují normám Evropské unie. Na tento ostrý konkurencní boj se naše podniky musejí dobre pripravit. Vyrovnat se musejí i s existencí nadbytecných kapacit, které dnes zbytecne prodražují jejich výrobu a v prímé konkurenci se západoevropskými potravinárskými giganty by se pro ne staly neudržitelnou záteží.
"Pokud bychom do EU vstoupili zítra, nemalá cást podniku by musela definitivne stáhnout rolety," rekl Fencl. Jak dodal, šanci na prežití mají pouze kapitálove silné, konsolidované spolecnosti, perfektne ovládající marketing a splnující prísné hygienické a veterinární standardy EU. Tímto potenciálem dnes disponuje jen úzké spektrum ceských firem a spolecností se zahranicní úcastí.
Ministerstvo zemedelství si je techto investicních potreb potravináru dobre vedomo. Pro letošní rok proto v rámci Podpurného garancního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) v programech Zpracovatel a Hygiena je pripraveno uvolnit po dle Fencla až 225 miliónu korun na dotace úroku, garance a jistiny investicních úveru. S otevrením techto programu se pocítá letos v cervenci. Pokud by se tato cástka celá vycerpala, znamenalo by to, že potravinári investovali do zlepšení hygienické úrovne výroby a technologického zarízení okolo dvou miliard korun. Další finance bude patrne možné získat i z programu SAPARD.
Další články v kategorii Podnikání
- "Ty krávo, ženská a vaří pivo?" V práci nechlastáme, nýbrž degustujeme, říká sládková (20.05.2025)
- Výrobce alkoholu Diageo zvýšil tržby, kvůli zadlužení chce snižovat náklady (20.05.2025)
- Počet dodavatelů na Jihočeském tržišti vzrostl na 74, obrat roste (16.05.2025)
- Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren (15.05.2025)
- Srdce Vinohrad získalo nový voňavý bod zájmu. Antonínovo pekařství (15.05.2025)
- Vinařský fond měl loni výdaje 87,8 milionu Kč, meziročně o 2,2 milionu méně (15.05.2025)
- Arašídová Nutella a hranaté Ferrero. Firma amerikanizuje oblíbené produkty (14.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)