O euro se musí začít zajímat i Češi
10.12.2001 | Zemské noviny
Nová evropská měna, která zasáhne i každodenní život obyvatel České republiky, stojí za dveřmi, ale u nás je prakticky ticho po pěšině. Procitnutí přitom může být někde i někdy radostné i bolestné.
Jsme sice informováni o tom, že bankovky budou před paděláním chráněny nejmodernější technikou, ale pod pojmem jednotná měna si někteří mylně představují i jednotné ceny. Hlavní výhodou eura - měny, která bude od prvního ledna 2002 platit ve 12 evropských státech - bude možnost porovnání cen v jednotlivých zemích. Ceny se sice nesjednotí, ale zpřehlední. Český turista tak bude mít přehled, kde například nejlevněji koupí jeansy. Z porovnání vyjde, že nejlevnější jsou v Londýně a nejdražší ve Frankfurtu. Na druhou stranu parfém Chanel č. 5 je nejlevnější v Paříži, nejdražší v Bruselu a podobně.
Výhoda pro turisty
Nejvyšší ceny, převedeny na euro, jsou, nikoliv překvapivě, ve Švýcarsku a nejnižší ve Španělsku. U Švýcarska zůstaneme závislí na přepočtu podle kursu, protože tam bude i nadále platit národní měna, švýcarský frank. Pod průměrem zemí Evropské unie se ceny drží ještě v Itálii a v Nizozemí. Už toto jednoduché srovnání - díky euru - může dát českému turistovi návod, kam se vydat na dovolenou. Dalším přínosem je, že ve dvanácti evropských zemích může platit jedinou měnou, kterou získá v českých bankách. Turista nemusí přemýšlet, kolik si na cestě do Itálie vyměnit marek, šilinků, franků a lir. Vystačí s jedinou měnou - eurem. Tu nebude moci přímo použít jen v Dánsku, Švédsku a ve Velké Británii. Zvláštním případem je Norsko, které není ani členem Evropské unie. Tam však může euro směnit za národní měnu nebo si ji obstarat doma před odjezdem. Cestovatelé budou z jednotné měny těžit i po návratu domů. Euro využijí i při příští cestě, i kdyby se vypravili do jiné země. Přestanou se jim doma hromadit nepotřebné mince. Zatímco bankovky budou mít stejnou grafickou podobu bez ohledu na původ, mince ponesou na rubové straně národní motivy, ale přesto budou běžně přijímané ve 12 zemích Evropské měnové unie.
Devizy ze slamníku se neznehodnotí
Eura si budou moci cestovatelé z Česka od českých bank nakoupit již v první pracovní den nového roku. To však neznamená, že se bez něj nemohou vydat na cesty, nebo že by jejich "slamníkové devizové rezervy" přišly vniveč. Národní měna bude ještě dostatečnou dobu přijímána jako legální platidlo a později směňována za eura v bankách. Při nákupu však obchodník vrátí zpět, i za národní měnu, v eurech hned prvního ledna. Bezhotovostní euro využívají podnikatelé od 1. ledna 1999, mohou v něm už dva roky zúčtovávat své obchody. Od počátku roku však na vybranou mít nebudou. S 12 zeměmi budou obchodovat výhradně v eurech, pokud se se svými partnery nedohodnou na americkém dolaru, švýcarském franku či jiné měně. Za zlato a ropu však na výběr mít nebudou. Tyto suroviny se obchodují na mezinárodních trzích výhradně za dolary.
Další články v kategorii Podnikání
- Pekaři žádají stát o podporu záložních energetických systémů, uvedl svaz (11.07.2025)
- Ferrero jedná o koupi Kellogg’s (11.07.2025)
- Červnová inflace se dostala na 2,9 procenta. Je to nejhorší letošní výsledek (11.07.2025)
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)