Německý odpad končí i na severu Čech
06.11.2001 | Mladá fronta Dnes
Velkým problémem pro obce se stává domovní odpad, který přivážejí neukáznění turisté. Často u hranic rovnou zakládají černé skládky.
Ze severočeských hraničních přechodů vracejí policisté denně zhruba deset aut, v nichž se Němci pokoušejí vyvézt domovní odpad do České republiky. Policisté i starostové vsí, které leží nedaleko hraničních přechodů, jsou v boji proti těm, kteří odpad na sever Čech přivážejí, téměř bezmocní. Šéf severočeské cizinecké a pohraniční policie Milan Babičík říká, že se policie snaží na dovoz odpadků upozorňovat také německé kolegy na hranicích. "Pokutovat bychom mohli jen v případě, že bychom je přistihli v příhraničním pásmu, jak pytel s odpadem odhazují," uvedl. Zvýšenou pozornost bude policie těmto lidem věnovat až do odvolání. Důvodem policejní akce, která trvá již týden, byly množící se modré igelitové pytle s domovním odpadem na českém území poblíž hranice s Německem. "Ze zkušenosti víme, že většinou pocházejí z Německa," řekl Babičík. "Pro Němce je podstatně levnější, když pytel s odpadem odhodí v České republice, než kdyby si museli požádat a zaplatit větší popelnice či odvoz většího domovního odpadu na skládku ve své v zemi," uvedl. Na tyto vandaly doplácejí především obce v bezprostřední blízkosti přechodů. Starosta Petrovic na Ústecku Zdeněk Kutina říká, že pro obec jsou německé odpadky velkým problémem. Němci podle něj odpad odhazují i do místních popelnic. "Pokud jsou přistiženi, tak se vymlouvají, že odhazují jen obaly od zboží, které v Čechách koupili," poznamenal. Podobnou zkušenost má i starostka Velkého Šenova na Děčínsku Šárka Kopáčková. "Problém s odpadem, který nám sem vozí lidé z Německa, mají snad všechny obce v pohraničí." " Kdyby alespoň Němci odpad odhazovali do popelnic, ale odhazují jej, kde se dá, pomalu tak vznikají černé skládky," říká starostka Velkého Šenova Kopáčková. Podle ní také Němci do Čech nevozí jen to, co zbyde z kuchyně a dá se vyhodit do popelnice. "Na severu Čech končí také nejrůznější staré elektronické přístroje, které už dosloužily nebo dosluhují. Problém je v tom, že jsou velmi rozměrné, a když takové dva tři skončí v lese u cesty, hned je to poměrně velký nepořádek." Starostka podobně jako policisté potvrzuje, že podobní "turisté" jsou téměř nepostižitelní. "To by je policie musela přímo při činu chytit, ale to je velmi těžké." Roční likvidace černých skládek pak obec stojí desítky tisíc korun měsíčně. "Středisko bytového hospodářství pak na úklid musí vyčlenit pracovníky, to něco stojí," dodala Kopáčková. Akce, kterou policisté v současné době zavedli, není v kraji první. Čas od času se opakuje a vždy na nějakou dobu příliv německého odpadu omezí.
Další články v kategorii Podnikání
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)

Tweet



