Některé země unie mají více pobídek než ČR
19.02.2001 | Hospodářské noviny
Úlevy na daních, dotace na pracovní místa či levné pozemky mají přilákat investory všude na světě
Systém zvýhodnění pro nově zakládané podniky se stal jedním ze sporných bodů mezi ČR a EU. Její země se přitom podobným praktikám nevyhýbají.
Julie Hrstková
Nalákat nové investory bez specifického systému investičních zvýhodnění je velmi obtížné. Dokazují to jak světové zkušenosti, tak i výrazný rozdíl v objemu přílivu přímých investic do České republiky před přijetím zákona o investičních pobídkách a po něm. Právě pobídky, resp. státní pomoc a případné porušování hospodářské soutěže, se staly trnem v oku Evropské unie. Po několika jednáních se zjistilo, že ČR jako jediná z kandidátských zemí dodržuje maximální výši podpory na jeden projekt podle pravidel EU.
Samotné evropské země však investorům také nabízejí zvýhodnění včetně daňových prázdnin a finančních dotací. Jak vyplývá ze studie společnosti White & Case, v řadě zemí jsou pobídky nabízeny podle úrovně rozvoje regionů.
Nejčastěji uváděnou zemí, která se snaží přilákat investory a proti jejímž praktikám protestují orgány EU, je Irsko. Nabízí investorům dva typy pobídek - daňové úlevy a přímé dotace. Mezi fiskální pobídky patří zejména nejvíce kritizované 10procentní zdanění právnických osob. Právě kritika EU vedla k tomu, že od roku 2003 dochází ke změně: Irsko zavede novou daň z příjmu právnických osob (DPPO) ve výši 12,5 procenta. Ve zvláštních případech jsou podniky osvobozeny od daně úplně. Irsko se nebrání ani zvláštním dotacím, například podpora obnovy či výstavby nového závodu dosahuje pět až 40 procent celkových fixních nákladů.
Velká Británie nemá žádné fiskální pobídky, ale nabízí regionální granty pro oblasti s vysokou nezaměstnaností. Vedle nich existují speciální vládní podnikatelské zóny se samostatným systémem pobídek, které trvají 10 let. Obsahují osvobození od daní a zjednodušené stavební řízení. Daňovým úlevám se nebrání ani Nizozemsko, které zavedlo speciální režim pro reinvestice, pro vnitropodnikové financování a pro DPPO z příjmů z dividend pro vlastníky s větším než pětiprocentním podílem ve společnosti. Dotuje rovněž investice do ekologických projektů. Na tzv. slabé regiony se pro roky 2000 - 2006 vztahuje grantová politika: Maximální výše podpory pro investice na zelené louce je 18 miliónů NLG a podle typu projektu nesmí přesáhnout 20, 15 či 10 procent celkových hrubých nákladů. V SRN je značná část podpory směřována do nových spolkových zemí. Jedná se o investiční pobídky, daňové úlevy, dotace a jiné úlevy.
Mezi největší konkurenty ČR patří Portugalsko. Tamější vláda nabízí levnou pracovní sílu, přístup na trh EU a přístup z moře. Kromě toho má jeden z největších systémů investičních pobídek v EU. Dotuje se zde téměř vše: Daňové prázdniny jsou samozřejmostí, existují finanční dotace a bezcelní zóny, podpora na zaměstnání a vzdělání, na pozemky, výzkum a vědu.
Zvláštní režim zavedla ve speciálních zónách i Francie. Společnosti založené v období od 1. 1. 1995 a 31. 12. 2004 zde mohou dostat osvobození od daní v prvních dvou letech, pro další roky se jim snižuje daň o 75, 50 a 25 procent.
EU jako celek nemá ujednocený postoj k investičním pobídkám. V podstatě její orgány souhlasí s tím, že jde o nesystémové a výběrové opatření, které do jisté míry narušuje hospodářskou soutěž. Na druhou stranu všechny státy EU tak či onak nové investory podporují, neboť mají zájem o příliv kapitálu. Pro ČR zatím platí, že současný systém přetrvá až do vstupu do unie a pobídky, které zde investoři získali, budou trvat do vypršení uzavřených smluv.
Další články v kategorii Podnikání
- Minerální voda Perrier čelí skandálu. Tutlala ho i francouzská vláda (21.05.2025)
- České pivovary loni uvařily 20,9 mil. hektolitrů piva, meziročně o 4,2 pct více (21.05.2025)
- "Ty krávo, ženská a vaří pivo?" V práci nechlastáme, nýbrž degustujeme, říká sládková (20.05.2025)
- Výrobce alkoholu Diageo zvýšil tržby, kvůli zadlužení chce snižovat náklady (20.05.2025)
- Počet dodavatelů na Jihočeském tržišti vzrostl na 74, obrat roste (16.05.2025)
- Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren (15.05.2025)
- Srdce Vinohrad získalo nový voňavý bod zájmu. Antonínovo pekařství (15.05.2025)
- Vinařský fond měl loni výdaje 87,8 milionu Kč, meziročně o 2,2 milionu méně (15.05.2025)
- Arašídová Nutella a hranaté Ferrero. Firma amerikanizuje oblíbené produkty (14.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)