Největším hráčům maloobchodu se moc nedaří
06.02.2008 | iHNed.cz
Minus 2,84 miliardy - to je ztráta, kterou si v Česku v posledním známém účetním roce připsala pětice největších hráčů na maloobchodním trhu. Přestože se řetězce v Česku pyšní tržbami v desítkách miliard, jejich bilance na konci roku mnohdy zas tak příjemná není. Ztrátovým rekordmanem je přitom jednoznačně společnost Ahold. V poslední zveřejněné "výsledovce" má ztrátu 1,192 miliardy korun a k tomu neuhrazenou ztrátu z minulých let téměř tři miliardy. "Konkrétní čísla našich hospodářských výsledků nekomentujeme. Naše čisté tržby za třetí čtvrtletí roku 2007 v České a Slovenské republice se ale zvýšily o třináct procent na 355 milionů eur," říká k tomu Libor Kytýr z tiskového oddělení společnosti Ahold.
Na Ahold se téměř dotahuje i diskontní dravec Lidl, který v roce 2006 hospodařil se ztrátou 880 milionů korun. Poslední účetní rok však příliš nevyšel ani Sparu, Plusu či společnosti Tesco. To vykázalo ztrátu 155 milionů korun.
"V roce 2006 Tesco koupilo síť 27 obchodů od společnosti Edeka CS a převzalo 11 hypermarketů od firmy Carrefour. Oba tyto kroky představovaly obrovské investice, které se projevily v hospodaření naší společnosti. Rok 2007 byl ale pro Tesco velmi úspěšný," vysvětluje Jana Matoušková ze společnosti Tesco Stores.
Odejdou i další
Výsledky obchodníků tak stále více ukazují, že na českém trhu je i nadále příliš mnoho hráčů. Na silnou konkurenci už doplatil v roce 2005 jako první Julius Meinl, jehož prodejny převzal Ahold. O rok později se pak o Edeku a Carrefour rozrostlo Tesco a naposledy loni zhušťující se trh "pohřbil" Delvitu. Tu její majitel - belgická společnost Delhaize - prodal německému konkurentovi Rewe, majiteli Penny Marketu a Billy.
Penny Market je přitom jedním z mála řetězců, kterým se na českém trhu daří. V roce 2006 zvýšil svůj zisk na 468 milionů korun. Billa výsledky za rok 2006 v obchodním rejstříku nezveřejnila.
Odchody ale budou pokračovat i letos. Nejžhavějším kandidátem na opuštění českého trhu je nyní společnost Plus. O jeho osudu se má rozhodnout v následujících dnech.
Ztráty? Řešením je zdražit
I velké ztráty řetězců mohou stát za dalším zdražováním, které české zákazníky čeká. Na pražské konferenci Retail Summit včera Tomáš Drtina ze společnosti Incoma research oznámil, že podle několika desítek oslovených odborníků z oblasti obchodu a finančního sektoru ceny porostou i v následujících třech letech. Průměrné odhady mluví o 4,2 procentech ročně, někteří experti ale očekávají roční zvýšení cen potravin až o deset procent za rok.
Potravináři přitom poukazují na to, že obchodníci nyní výrazně zvyšují své marže na jejich úkor. Například na kilogram chleba si obchod přiráží sedm korun, dvakrát více než před rokem. "Na rozdíl od zemědělců či obchodníků si netroufám říci, o kolik půjdou ceny nahoru," říká prezident potravinářské komory Miroslav Toman.

Autor/ři: Zuzana Luňáková, Martin Mařík
Další články v kategorii Podnikání
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)
- Perlivá vína pod značkou „bublinky“ nabízí už 35 vinařství, nově jsou v plechu (16.06.2026)

Tweet



