MZe zvažuje přidělení kvót na cukrovku pěstitelům

Neexistence takzvaných meziprofesních dohod v regulaci tuzemského trhu s cukrem možná vyústí do odebrání výrobních kvót tuzemským cukrovarům a k jejich převodu na zemědělce. Informoval o tom první náměstek ministra zemědělství Antonín Kalina.

"V EU jsou integrální součástí regulace trhu s cukrem meziprofesní dohody, které stanovují závazky zpracovatelů vůči pěstitelům," konstatoval Kalina. Dohody podle něj garantují zemědělcům v případě uzavření zpracovatelského závodu povinnost odběratele postarat se o využití suroviny, kterou měli zemědělci dodat. "Například v prvním roce musí zpracovatel odebrat 90 procent nasmlouvaných dodávek, ve druhém 70, pak ještě 50 procent a teprve čtvrtým rokem se o odbyt suroviny musí postarat sami zemědělci," uvedl Kalina.

MZe podle náměstka v současné době zvažuje dvě cesty, jak problém vypovězení dodávek bez náhrady, ke kterému došlo například v případě cukrovaru v Modřanech, řešit. Jednou je novela zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF), která se letos připravuje. "Podle předběžných analýz to ale bude cesta komplikovaná, neboť oponenti by v tom viděli další omezování podnikatelské svobody. Druhou možností je, že držitelem kvót budou pěstitelé cukrovky. Je to sice nekompatibilní s unijní praxí, ale my ještě v EU nejsme a v prvním roce vstupu do EU jsme připraveni překlopit systém regulace trhu s cukrem v ČR na systém obvyklý v EU, ale s meziprofesními dohodami," řekl Kalina.

MZe podle jeho slov totiž nemůže nečinně přihlížet nekorektnímu zacházení zpracovatelů se zemědělci. "Systém regulace trhu s cukrem v ČR je určen ke stabilizaci oboru včetně pěstování cukrové řepy. A půdně - klimatické podmínky pro efektivní pěstování cukrové řepy v ČR existují," konstatoval náměstek.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info