Moderní zemědělství je ekologické
14.01.2002 | Hospodářské noviny
Tuzemské rolníky čeká výraznější výrobní specializace po vzoru farmářů v Evropské unii.
Stále zřetelněji se v zemědělství Evropské unie prosazují zásadní trendy, jež musí přijímat i česká agrární politika, chce-li se unii přizpůsobovat. Jde především o důraz na úroveň potravinářského průmyslu, zdravotní bezpečnost potravin, ekologii a také větší specializaci zemědělské výroby.
Zmíněné směry se zřetelně objevují i na probíhajícím agrosalónu Grüne Woche v Berlíně, jehož se účastní také čeští vystavovatelé, návštěvníci a agrární politici.
"Význam ekologického přístupu pořád roste. Pro naše podnikatele je pochopitelně stále hlavní otázkou, kdy dostanou od státu i na tyto aktivity tolik peněz, jako farmáři v unii. Připravovat na budoucnost by se ale měli co nejdříve, i když ještě zatím dotace srovnatelné s unií nemají," míní ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha.
Na Grüne Woche, jednom z největších evropských veletrhů v oboru, zaujímají kupříkladu biopotraviny stále větší prostor. Spotřebitelé se však zaměřují nejen na to, aby měli záruky, že potraviny jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadných surovin. Ekonomiku zemědělského podnikání pořád více ovlivňuje i tlak veřejnosti na to, aby zvířata byla chována v lepších podmínkách. Jde kupříkladu o chov skotu více na pastvě než ve stájích či o zvětšování klecí pro drůbež.
"Zlepšování prostředí, v němž jsou hospodářská zvířata chována, je jedním z hlavních požadavků, které na nás unie klade už teď. Abychom splnili podmínky této oblasti, zvané animal welfare, bude to stát v souhrnu miliardy korun," upozorňuje náměstek ministra zemědělství Tomáš Zídek.
Berlínský veletrh, jenž končí nadcházející víkend, také ukazuje na význam specializace v zemědělské výrobě. Někteří farmáři třeba chovají skot jen na maso, jiní mají plemena vhodná pro vysokou mléčnou produkci. Tato specializace se projevuje i v Česku, ale bez konečného efektu. "Masokombináty a obchodníci nám za kvalitnější maso více neplatí, nerozlišují je. Takže ani tuzemský spotřebitel nepozná, jaké zboží dostane," stěžuje si šéf Českého Svazu chovatelů masných plemen skotu Jan Chytil.
Další články v kategorii Podnikání
- Kraft Heinz zvažuje rozdělení, nový subjekt může mít hodnotu až 20 miliard USD (14.07.2025)
- Pekaři žádají stát o podporu záložních energetických systémů, uvedl svaz (11.07.2025)
- Ferrero jedná o koupi Kellogg’s (11.07.2025)
- Červnová inflace se dostala na 2,9 procenta. Je to nejhorší letošní výsledek (11.07.2025)
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)