Mlékárny začínají farmářům platit více
31.10.2001 | Mladá fronta Dnes
Chovatelům krav nastávají lepší časy. Mlékárny si jich kvůli nedostatku mléka více považují a zvyšují jim platby za dodávky.
Mléko se po delším, pro zemědělce hubeném období, stává čím dál víc ceněnou surovinou. Shodují se na tom jak mlékárny, tak zástupci chovatelů krav. Farmáři proto věří, že by se mohla vylepšit jejich dlouhodobě ztrátová ekonomická bilance. "V průměru už platí mlékárny zemědělcům víc než na začátku letošního roku a další růst výkupních cen je nevyhnutelný," předpovídá další vývoj Petr Zgarba, ředitel Okresní agrární komory v Havlíčkově Brodě. Za větší poptávkou po mléce vidí nejen stoupající spotřebu mléka, ale i postupné zvyšování výkonnosti zpracovatelů. Tento trend se podle Zgarby už delší dobu kombinuje s klesajícím počtem dojnic. "Dlouhodobě ztrátová prvovýroba by se proto mohla konečně vylepšit," věří Zgarba. Chovatelé se shodují v tom, že by mlékárny měly za jejich produkty lépe platit. Většina z nich už sice dostává za dodaný litr více než na začátku roku, stále to ale nepokrývá skutečné náklady farmářů. Navíc různí zpracovatelé přistupují ke zvyšování hodně rozdílným tempem. Od října své výkupní ceny opět zvýšila Pribina Přibyslav. "Náš odběratel některým požadavkům automaticky vyhověl, je si totiž vědom nedostatku mléka. Také ví, že bychom mohli přejít k někomu jinému. Dojednaná cena ale stále nedosahuje výšky vykalkulované Výzkumným ústavem zemědělské ekonomiky," vysvětlil Václav Němec, předseda Zemědělského družstva vlastníků ve Slavíkově, které dodává mléko do Pribiny. Jednání mezi oběma stranami není ani zdaleka u konce. Chovatelé ze Slavíkova totiž budou požadovat ještě vyšší ocenění svého mléka. Už asi půl roku naopak nezvedli ceny dodavatelům v Jihlavských mlékárnách JIMA. "Zatím zde žádný boj o litry nepociťujeme," uvedl Jiří Vašák, ředitel Zemědělského a obchodního družstva v Herálci. Také on potvrdil názor, že mléka je obecně málo. Proto by podle něj měli chovatelé dostávat od svých obchodních partnerů tolik, aby to odpovídalo jeho dnešní skutečné hodnotě. I samy mlékárny přiznávají, že mají méně nezbytné suroviny. Některé z nich v nové situaci přetahují farmáře od svých konkurentů. Jiné si chtějí své dodavatele podržet pravidelným nárůstem cen za litr. "Nás brzy převezme nový vlastník. Ten bude situaci asi řešit lepší nabídkou zemědělcům v kombinaci s rychlejšími platbami," plánuje Zdeněk Horák, ředitel mlékárny ve Velkém Meziříčí. Kromě všech uvedených důvodů poklesu přidal i ten, že právě Vysočinu postihly už dva případy výskytu BSE. To má mimo jiné za následek zvýšené náklady zemědělců na přípravu krmiv.
Další články v kategorii Podnikání
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)

Tweet



