Mlékárna v Horšovském Týně dluží přes 30 milionů
27.02.2002 | Denik.cz
Dalším zkrachovalým podnikem v Horšovském Týně je místní mlékárna. O práci přišlo šestnáct zaměstnanců. Správu nad podnikem převzali věřitelé, tedy zemědělci. Ti se pro ni snaží najít seriozního kupce. Tento podnik vlastnily nejprve Českomoravské mlékárny. Mléko tam dodávaly okolní zemědělská družstva a farmy, ale platby za něj se zpožďovaly.
"Nejprve přicházely peníze s měsíčním zpožděním, potom už to bylo pět měsíců a nakonec jsme nedostávali nic," uvedl jeden z hlavních dodavatelů. Věřitelé, mezi nimiž jsou klenečtí zemědělci, poběžovický POZEP, týnský FADIS, Zemědělské družstvo Osvračín, miřkovská farma a další, se obávali, že je podnik tunelován, a proto do jeho vedení dosadili svého člověka.
"Situace se ale nezlepšila, a o naše peníze jsme přicházeli dál," řekl nám zástupce miřkovské farmy. Dosazené ředitelce se podařilo vybudovat novou obchodní síť a nahradit tak zrušené dodávky do Ruska, které mlékárnu do té doby držely nad vodou. Mlékárna ovšem musela platit za to, že obchodní řetězce budou odebírat její výrobky. Podnik vydával nemalé sumy i za zařazení do obchodních katalogů.
Také zákaznické akce, kdy se prodávaly mléčné výrobky za nižší ceny, šly na vrub mlékárny. "V té době jsme už snižovali náklady. Museli jsme propustit zhruba dvacet lidí. Nebylo co zpracovávat, a tak se snížila i produkce. Podnik běžel na třicet procent, a to bylo málo," prozradil podrobnosti jeden z bývalých vlastníků.
Na sklonku loňského roku zemědělci váhali, zda na mlékárnu vyhlásí konkurs. Objevil se ale Josef Lipenský, který zastupuje několik největších věřitelů, a nabízel od některých věřitelů odkup jejich podílů. "V mlékárně jsme utopili šest milionů. Tuto pohledávku jsme odprodali za pár desítek tisíc. Už nevěřím, že se podaří podnik zachránit. Všichni zdejší zemědělci už uzavřeli smlouvy na dva i tři roky se stříbrskou mlékárnou," řekl jeden z bývalých dodavatelů.
Nový správce mlékárny má nyní starosti se sháněním mléka. "Zájemců o koupi mlékárny by bylo dost, ale největším problémem je mléko. Ukradli nám ho. Potřebovali bychom zpracovávat 140 tisíc litrů, zatím se nám podařilo sehnat pouze 23 tisíc," řekl nový správce Josef Lipenský. "V současné době řešíme peníze. Další podrobnosti o budoucnosti mlékárny vám budu moci sdělit do čtrnácti dnů," dodal zástupce zemědělců.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



