Ministr Bursík jednal se šumavskými starosty o budoucí spolupráci obcí, MŽP a Správy NP Šumava
14.11.2008 | Ministerstvo životního prostředí
Ministr životního prostředí Martin Bursík, náměstek ministra pro ochranu přírody a krajiny František Pelc a ředitel Správy Národního parku Šumava František Krejčí se dnes v Kašperských Horách sešli se starostkami a starosty obcí ze Šumavy a Pošumaví, aby diskutovali o budoucí vzájemné spolupráci na rozvoji šumavského regionu.
„Představili jsme reprezentantům obcí náš konkrétní návrh budoucího velkého společného projektu, který má na Šumavu a do Pošumaví přinést jednak finanční zdroje, ale také nov pracovní možnosti a perspektivu Šumavákům, lidem, kteří tu žijí. Jde o návrh tezí tzv. ‚Master projektu’, o němž budeme nyní se všemi dvaadvaceti šumavskými a pošumavskými obcemi velmi podrobně jednat,“ vysvětlil ministr životního prostředí Martin Bursík.
Více než tříhodinová diskusi, velmi otevřená a neformální, se dotkla celé řady témat. Například ekologické veřejné dopravy, kde chce správa parku a MŽP rozšířit současnou síť tzv. „zelených autobusů“ a převést je postupně na pohon na stlačený zemní plyn. Dalším tématem byly projekty modelových tradičních šumavských hospodářství, nabídka spolupráce na zpracování regulačních plánů obcí za účasti týmu špičkových architektů a urbanistů, projekt na zefektivnění třídění a svozu separovaného komunálního odpadu na Šumavě či další otevírání Šumavy návštěvníkům. Řeč byla samozřejmě o aktuální kůrovcové situaci v národním parku.
„Diskuse byla velmi plodná, i když jsme se některých témat měli šanci dotknout jen letmo,“ zhodnotil setkání ministr Bursík a dodal, že tímto setkáním vzájemná komunikace rozhodně nekončí. Počínaje dneškem začne série jednání, kde se ředitel Správy NP Šumava František Krejčí a náměstek ministra životního prostředí František Pelc postupně do konce února setkají nejen se starosty, ale s celými zastupitelstvy přímo v jednotlivých obcích, kde budou diskutovat co obce navrhují do návrhu „Master projektu“ doplnit či z něj naopak vynechat. „Zájmy jednotlivých obcí se často v konkrétnostech liší, jak ukázalo i dnešní jednání. Proto si chceme vyslechnout v každém zastupitelstvu, co danou obec trápí, co jí chybí a co by si z hlediska dalšího rozvoje představovala,“ říká František Pelc a dodává: „Tam, kde se zastupitelé dohodnou, že třeba dvě tři obce mají v dané oblasti potřeby obdobné, se samozřejmě můžeme sejít třeba se třemi zastupitelstvy dohromady. Záleží na zájmu a preferenci samotných obcí.“
Další články v kategorii Podnikání
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)
- Perlivá vína pod značkou „bublinky“ nabízí už 35 vinařství, nově jsou v plechu (16.06.2026)
- Firmě Tekoo, která obchoduje s ovocem a zeleninou, klesly tržby a také zisk (15.06.2026)
- Výrobce oříšků Alika loni zvýšil tržby a plánuje pořídit novou pražicí linku (11.06.2026)

Tweet



