Ministerstvo podpoří odborná učiliště sto dvaceti milióny korun

Počet středních odborných učilišť, který až do roku 1996 rostl, se neustále snižuje, stejně jako počet tříd a studentů. Důvodem jsou nejen častější odchody žáků základních škol do víceletých gymnázií, ale také rychlý rozvoj středních odborných škol. Ty totiž "bojují" o žáka především tím, že mu nabízejí vzdělání s maturitou. Uvedla to vedoucí oddělení informačních výstupů a analýz Michaela Klenhová z Ústavu pro informace ve vzdělávání v Praze. "Pokles odpovídá především sníženému zájmu o učňovské studium," dodala Klenhová.

Zániku českých učilišť chce zabránit ministerstvo školství, které připravuje program na podporu učňovských zařízení. Vyčlenilo na něj 120 miliónů korun. "Jednotlivé kraje mají vytipovat učňovské obory, které je třeba zatraktivnit jak z hlediska vývoje zaměstnanosti, tak i vývoje regionu," sdělila Dagmar Němečková z tiskového oddělení ministerstva školství.

Učiliště změnily po roce 1989 několikrát svého zřizovatele a pokaždé se jejich počet snížil. Do roku 1996 spravovalo většinu škol tehdejší ministerstvo hospodářství. Poté přešly pod resort školství, které v roce 2000 zřizovalo 63 procent všech učilišť. Dvacet procent škol mělo v agendě Ministerstvo zemědělství. V letošním roce mají učiliště společně s ostatními školami ve svých pravomocích kraje. Ekonomické důvody spojené s jejich údržbou však vedou mnohé hejtmany k jejich redukci.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info