Měnit sortiment? Ano, i za cenu rizik

Obchodní řetězce jsou tvrdým partnerem, ale svým dodavatelům dokáží i pomoci.

Přijít každý měsíc s novým výrobkem na trh je krédem Lubomíra Červenky, ředitele pražské firmy Losica, s. r. o. "Chceme se totiž jako menší, teprve před třemi roky založená společnost udržet na trhu - a zejména u obchodních řetězců," vysvětluje. Na začátku bylo předsevzetí nalézt na tuzemském trhu skulinku a do ní se vejít s originálním potravinářským zbožím. Tím se nejprve staly těstovinové saláty, jejichž patrně prvním výrobcem u nás byla Losica, která navíc od samého počátku zásadně používá jen bezvaječnou surovinu.

Úspěch těstovinových salátů, které Losica vyrábí, však vedl některé jiné lahůdkářské firmy k napodobení. Ovšem ne všichni konkurenti důsledně míchají své těstovinové saláty výhradně ručně a pouze v menších, nanejvýš dvacetikilogramových várkách, jako se to děje v areálu někdejších Stavebních závodů Zličín, kde si Losica pronajala a loni i přistavěla své výrobní prostory. "Strojní zpracování - jakkoliv by zvýšilo produktivitu - by ze salátů vytvořilo jen nevzhlednou a nechutnou kaši," tvrdí Červenka.

Těstovinové vakuově balené saláty, u nichž Losica garantuje čtrnáctidenní trvanlivost, Červenka zprvu rozvážel po menších obchodech v Praze a jejím okolí. Pak začal oslovovat větší odběratele, z nichž první byla Delvita. Nyní dodává už přes 80 procent své produkce právě do obchodních řetězců. Menších odběratelů se však Losica nevzdala. Ředitel to komentuje tak, že mezi nimi a jeho firmou už vznikla pouta dobrých obchodních vztahů. Zároveň přiznává, že zatímco od řetězců inkasuje zpravidla po 45 dnech, menší odběratelé mu obvykle platí za dodané zboží hotově. Pro firmu Losica, která si ani jednou nevzala od banky úvěr, způsob placení cash má nemalý význam. Proto Losica cíleně rozšiřuje i okruh menších zákazníků, takže chladírenské vozy s jejím žlutočerveným logem lze dnes potkat už téměř po celých Čechách.

Jakkoliv jsou řetězce tvrdým obchodním partnerem, některé z nich samy dávají výrobci cenné impulsy. Tak třeba Delvita inspirovala Losicu k výrobě chlazených pizz.

Ještě loni těstovinové saláty a vakuově balená hotová těstovinová jídla, určená k ohřevu v mikrovlnné troubě, tvořily zhruba 70 procent ročního objemu produkce blížícího se 150 tunám. Zbývající podíl představovaly rybí výrobky, ať už třeba malé závitky z baltických sleďů dovážených z Polska, nebo jemné plátky norského lososa odebíraného z Německa či -- a to zejména - uzené šproty, rovněž původem z Polska. Letos se tento poměr, ovšem při dále rostoucím objemu produkce, přibližně vyrovnal.

"Každá novinka může být pro malou firmu pastí," připomíná jednatelka firmy Jana Kubálková. "Nikdy totiž nemáte jistotu, že se na trhu uchytí. Vždyť třeba jen nechat si udělat návrh nové etikety a zadat její výrobu pro zkušební várku stojí kolem 30 tisíc korun," vysvětluje Kubálková. Spolu s Červenkou teď s napětím očekává, jak zákazníci přijmou medové plátky, tedy už hotové korpusy k výrobě dortů nejrůznějších tvarů - od srdce přes kvádříky až ke klasickým oválům. Jinou novinkou firmy je pizzák, tedy jakýsi hamburger z pizzového těsta.

"Dodavatelé typu firmy Losica se zaměřením na produkci specialit či na výrobků náročné na ruční práci budou mít u nás vždy šanci," řekla již dříve našemu listu tisková mluvčí Delvity Karla Petrikovitsová. Spolupráce s řetězci může být pro menší výrobce zajímavá i z jiného pohledu. Například Losica využívá možnost konzultace s hygienikem Delvity ohledně správnosti značení svých výrobků i při zajišťování hygienického auditu pro eliminaci případných rizik při výrobě a prodeji zboží.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info