Marie Brodinová: Výzva pro všechny zemědělce
26.11.2001 | Agris
Naše problémy delší dobu nikdo neřeší. Nemůžeme spoléhat na pomoc jiných, ale musíme si pomoci sami.
Vážení zemědělci vyzývám Vás proto k urychlené sebeobraně a obhajobě českého zemědělství, zájmů svých, ale také zájmů našich spotřebitelů.
Důvody:
1. Vláda ČR má dle zákona o SZIF č. 256/2000 Sb. ze dne 14. července 2000 vydat vládní nařízení v němž stanoví definice a hodnotu cílových cen pro jednotlivé komodity na čtyřleté období pro každý rok zvlášť tak, aby se v závěru čtyřletého období v maximální možné míře přiblížily cílovým cenám stanoveným příslušnými předpisy Evropského společenství (bohužel v zákoně není termín). Dodnes, po roce a 4 měsících se tak nestalo a blíží se začátek roku 2002 . Není ochota zvýšit minimální cenu mléka při dlouhodobě ztrátové výrobě mléka. Hovězí je v propadu. Každoročně jsme svědky velkých výkyvů cen zemědělských komodit. Vždyť tyto vádou stanovené ceny by měly značným způsobem ovlivnit stabilitu zemědělského trhu v ČR, ovlivnit činnost SZIFu a rozvoj či útlum českého zemědělství před vstupem do unie. Tuto nečinnost vlády nelze připustit.
2. Vláda ČR uvedenou povinnost o stanovení cen nesplnila, ale výši dotací do zemědělství pro rok 2002 určila, a to asi o 3 miliardy Kč nižší než v letošním roce. Nelze takovouto nekoncepčnost tolerovat ?
3. Čeští zákonodárci, státní instituce i ministerstva neustále vydávají nové a nové zákony, vyhlášky a povinnosti (o odpadech a jejich skladování, hnojivech, ochraně vod, značení zvířat, osivech, krmivech atd.), kterými uvádějící naše zemědělství v soulad s evropským právem. Těmito zákony podstatným způsobem zatěžují naši zemědělskou výrobu a zvyšují výrobní náklady, ovšem naše tržby neřeší. Již dnes nakupujeme téměř všechny vstupy ve světových cenách, mimo ceny vlastní, lidské práce. Tato situace se stává neúnosnou.
4. Mediální kampaně nás zemědělce neustále poškozují a staví proti spotřebitelské veřejnosti. Pokud se dožadujeme odpovídajících cen, okamžitě je veřejnost upozorňována, že musí následovat zvýšení spotřebitelských cen. Ovšem, když naše ceny klesají, už se nic neděje a ceny spotřebitelské se nesníží. Obchodní řetězce v tichosti a nehorázně zvyšují své zisky na úkor jak nás zemědělců, tak spotřebitelů. Neplatí v termínech za dodané, rychle se kazící zboří. Nikdo nedohlíží na rozpětí jejich marží a zisků. Nechrání ani nás, ani spotřebitele.
Příklad mléka a mléčných výrobků: Výkupní cena mléka v roce 1998 (v průměru větší
než 8,- Kč/l ) byla v té době vyšší, než je dnes. Mezi tím následoval velký propad této
ceny až k 6,- Kč/l . Kam se po dvou letech a propadu nákupní ceny mléka dostaly ceny
mléčných výrobků, víme všichni. A v současné situaci již proběhla kampaň o nutnosti
zvýšení ceny mléčných výrobků 0 5-7 %, a my ještě nejsme na ceně roku 1998. Je to správné ?
5. Nelze tolerovat přílišnou otevřenost a liberalizaci našeho trhu při ochranářské politice EU. Nelze tolerovat dovozy vysoce dotovaných potravin s minimálními cly .
6. Vzhledem k blížícím se volbám nemůžeme předpokládat, že jakákoliv politická strana bude mít zájem na zlepšení situace zemědělců. Žádná politická strana nebude ochotna říci svým voličům a našim spotřebitelům, že je nutné cenové narovnání zemědělských komodit, protože to předpokládá také zvýšení cen potravin. Přitom vyšší ceny potravin by nemuseli být, pokud by politici prosadili zákonný dohled nad praktikami obchodních řetězců. Jestli se neozveme již dnes, za půl roku bude hůře a pozdě.
7. Evropská unie není příliš ochotná přiznat ČR stejnou výši přímých plateb (asi 40miliard Kč po našem vstupu do EÚ). Chceme stejná práva a povinnosti? Chceme také stejné ceny a přímé platby? Chybí naše jasné stanovisko.
8. Evropská unie se chystá udělat z naší republiky zdroj čistých vod. Kdo na to doplatí? My zemědělci. Kdo bude neustále kontrolován a penalizován? Kdo bude bez hnojiv a postřiků hospodařit s minimálními výnosy?
9. Zákony musíme dodržovat. Jsme však povinni dodržovat zákony, když vlastní nejvyšší státní úřady České republiky zákon obchází a nerespektují (například ceny zemědělských komodit)?
10. Co dělá Ministerstvo zemědělství ČR, co naši vyjednavači v EU, co dělá AK ČR, co
Asociace soukromých zemědělců ČR, SMA a my všichni zemědělci v uvedených bodech?
Vážení zemědělci a kolegové, domnívám se, že nastává poslední vhodná doba a možnost obhajoby našeho českého zemědělství. V tomto čase, kdy probíhají jednání s EU a blíží se volby. Pokud ji promeškáme, obávám se, že prohrajeme na dlouhou dobu. Potom na to doplatíme všichni a spotřebitelé také. Vždyť vlastní výroba potravin je pro každý stát strategickou nutností.
Můžete mi odpovědět? Považovala jsem za nutné Vám uvedené sdělit.
V Úhořilce dne 22. 11. 2001
Marie Brodinová, Úhořilka 12, 582 53 Štoky
Tel: 0451/459264, mail: brodina@hbnet.cz
Další články v kategorii Podnikání
- Pekaři žádají stát o podporu záložních energetických systémů, uvedl svaz (11.07.2025)
- Ferrero jedná o koupi Kellogg’s (11.07.2025)
- Červnová inflace se dostala na 2,9 procenta. Je to nejhorší letošní výsledek (11.07.2025)
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)