Malé obchody prohrávají v "bitvě" o zákazníky
22.10.2001 | Hospodářské noviny
Srpen je prý posledním měsícem, kdy obchodníkům rostly tržby slušným tempem. Podzim má přinést pokles.
Domácí poptávka zůstává na stejné úrovni, tlaky na růst cen se nečekají. Vyplývá to z reakcí expertů na poslední údaje Českého statistického úřadu o vývoji tržeb. V maloobchodu celkem vzrostly tržby v srpnu oproti loňskému roku o 3,7 procenta, ve službách celkem o 3,2 procenta. Od počátku roku vzrostly tržby ve službách meziročně o pět procent, za období červen až srpen byly vyšší o 3,6 procenta.
Nejvíce lidé nakupují v hypermarketech a supermarketech, kterým stouply tržby o 11,3 procenta. Kromě potravin jde nejvíc na odbyt textil a obuv. "Potvrzuje se tendence domácností omezovat nákup výrobků dlouhodobé spotřeby ve prospěch běžného spotřebního zboží," uvedla Helena Horská z České spořitelny. Naopak malé podniky zaznamenaly pokles zájmu o zboží. Nejvíce klesly tržby prodejen specializovaných na prodej knih, časopisů, počítačů a softwarového vybavení.
Vysoké přírůstky zaznamenali i prodejci automobilů a pohonných hmot. Zejména autoprodejci si polepšili - meziročně o 8,3 procenta.
Ve službách šly tržby nahoru provozovatelům mobilních sítí a poštám. Naopak pohostinství a ubytování zaznamenalo pokles.
Mírný pokles růstu tržeb oproti předcházejícím měsícům považují experti za důsledek vysokých temp růstu v minulém roce - tj. vysokou srovnávací základnou. Současně upozorňují, že údaje neukazují na přehnanou eskalaci domácí poptávky, která by mohla mít za následek vyšší inflaci. "Domácí ceny jsou již delší dobu pod vlivem externích spíše než domácích faktorů. Proti potenciálním inflačním tlakům ze strany domácí poptávky působí relativně silná koruna, nízké ceny ropy a dezinflace v zahraničí, jež úspěšně zpomalují domácí inflaci," tvrdí Horská. Analytici proto v souvislosti s domácím vývojem neočekávají reakci České národní banky v oblasti úrokových sazeb.
Září však prodejcům tržby podstatně zkrátilo, což se s největší pravděpodobností projeví i na dalších statistických údajích. Menší obchody zejí prázdnotou. "Lidé nemají náladu nakupovat," zhodnotila prodavačka v pražské pasáži Černá růže.
Pokles tržeb se ukáže i v dopravě. "Po teroristických útocích na USA klesá poptávka po leteckých dopravních službách nejen ve světě, ale i v ČR," uvedl David Marek z Patria Finance. S tím je spojený očekávaný další propad v pohostinství a ubytování. Nejen Češi nechtějí jezdit do zahraničí, ale ani cizinci se nehrnou do cestování. Konečný výsledek za měsíc září a říjen si však nyní nikdo netroufá odhadnout.
Za celý rok se po započítání všech negativních vlivů očekává celkový růst tržeb ve službách kolem tří procent, maloobchod by měl meziročně vzrůst o 3,5 až čtyři procenta.
Další články v kategorii Podnikání
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)
- Výrobci ovocných nápojů Linea Nivnice meziročně klesly zisk i tržby (25.06.2025)
- Jihomoravští zastupitelé navrhují změnu daně z příjmů, týká se to vína jako daru (24.06.2025)
- Skandinávská gastronomie zažívá boom, Michelin ocenil téměř sto podniků (23.06.2025)
- Pivovar Budějovický Budvar loni zvýšil zisk o 17,6 procenta na 466 milionů korun (23.06.2025)
- Proč zkušení zahradníci otrhávají nezralé plody stromů? Vědí, jak zlepšit úrodu (20.06.2025)