Lovochemie vloží v příštích letech do ekologie 350 milionů korun
26.10.2006 | Ekolist.cz
Lovosická Lovochemie, největší domácí výrobce dusíkatých hnojiv, investuje v příštích sedmi letech do ekologických projektů zhruba 250 milionů korun. Na dalších více než 100 milionů korun jsou odhadovány náklady na splnění legislativy REACH pro nakládání s chemickými látkami, informoval dnes novináře technický ředitel firmy Milan Galia. Společnost plánuje v letech 2007 až 2013 pět zásadních akcí zaměřených na snižování emisní zátěže chemické výroby, hluku, vybudování protipovodňových opatření či podporu přepravy zboží po železnici. "V letošním roce jsme dokončili modernizaci čistírny odpadních vod za 25 milionů korun, rekonstrukce stáčecího prostoru čpavku ze železničních cisteren si v roce 2005 vyžádala 32 milionů korun," uvedl Galia.
Investice jsou vyvolány zejména povinností podniku plnit limity pro emise ovzduší, které se kontrolují dvakrát ročně. Kromě investic do ekologie chce Lovochemie podle mluvčí Ireny Vodičkové změnit vzhled firmy. "Loni jsme demolovali několik nefunkčních objektů v areálu, letos v tom pokračujeme stejně jako v modernizaci technologií a logistiky," doplnila.
Lovochemie využívá k prodeji výrobků a zásobování surovinami a palivy železniční, silniční i lodní dopravu. Loni tvořila největší podíl železnice, a to 46,5 procenta. Silniční přeprava se podílela 42,5 procenta a lodní 11 procenty.
Na evropském trhu je chemička významným dodavatelem dusíkatých a vícesložkových hnojiv. Na světový trh Lovochemie dodává speciální hnojiva, a to především ledek vápenatý do Střední a Jižní Ameriky. Na export je určeno přes polovinu produkce.
Společnost vykázala loni zisk před zdaněním 128 milionů korun při tržbách 2,89 miliardy korun. Letos chce firma dosáhnout hrubého zisku 80 milionů korun a tržeb 3,1 miliardy korun. Pokles zisku souvisí podle generálního ředitele Richarda Brabce s navýšením prostředků na údržbu a zvýšením variabilních nákladů, zejména s růstem ceny čpavku jako základní suroviny pro výrobu kyseliny dusičné.
Lovochemie zaměstnává 588 lidí, jejím stoprocentním vlastníkem je od loňského roku společnost Agrobohemie z holdingu Agrofert.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



