Linde Technoplyn mění české pivo
14.08.2001 | Hospodářské noviny
Podnik předpokládá, že v restauracích by mohla mít tržby až 200 miliónů korun
Přes dvě miliardy korun tržeb dosáhla firma za první pololetí letošního roku.
Vít Smrčka
Stále razantněji proniká do českých hospod největší tuzemský výrobce technických plynů firma Linde Technoplyn (LT). Firma zde získala již asi 70 procent trhu s hnacími plyny, které postupně vytlačují vzduchové kompresory sloužící k čepování piva. »Se vstupem do Evropské unie.by se mělo používání hnacích plynů zvýšit,« říká Marek Peterka z marketingu LT k faktu, že v západních státech vytlačuje tradiční čepování piva i nová legislativa. Není sice závazná, má doporučující charakter, ale i to znamená, že nová technologie se na západ od našich hranic začíná uplatňovat ve značné míře. S tím počítá i strategie firmy.
»Zatím se tím nezabýváme,« říká Jíří Fusek, předseda Svazu malých nezávislých pivovarů. Předpokládá, že i po vstupu České republiky do Evropské unie bude v tomto směru hodně záležet na tradici a přechod na používání hnacích plynů při čepování piva nemusí být tak jednoznačný.
Plzeňský Prazdroj má ale podle dobře informovaného zdroje již dnes doporučovat hospodským, aby přecházeli k hnacím plynům. »Je to dáno i charakterem jejich piva,« upozornil zdroj, že o použití hnacích plynů rozhoduje i druh piva. Podle odborníků se právě těžká česká piva pro hnací plyny hodí. Naproti tomu lehkým pivům německého typu nesvědčí. Proto ani mateřská firma Linde, se sídlem v Mnichově, na domácním trhu s biogonem, směsí dusíku a oxidu uhličitého, se pňliš neprosadila.
Linde Technoplyn zvyšuje meziročně prodej hnacích plynů v České republice o čtyřicet až padesát procent. Za uplynulý rok jich prodala 57 tisíc m3, především směsi dusíku a kysličníku uhličitého. Při plném obsazení trhu by hnací plyny mohly ve firmě představovat tržby až 200 miliónů korun, zatím se jedná pouze o zlomek této částky, ve výši něco přes deset miliónů korun. Podle Peterky v ceně půl litru piva se promítá cena plynu pouze asi sedmi až devíti haléři.
Za první pololetí Linde Technoplyn dosáhla tržeb dvě miliardy korun při hrubém zisku 288 miliónů korun. Zisk byl přibližně o třetinu menší než v loňském roce v důsledku vyšších odpisů ocelových lahví, k nimž došlo po fúzi se společností Aga Gas k 1. lednu letošního roku. Tržby společnosti byly o 15 procent vyšší než za loňské první pololetí. Vlastníkem mateřské firmy Linde AG je konsorcium významných evropských bankovních domů.
Další články v kategorii Podnikání
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)
- Perlivá vína pod značkou „bublinky“ nabízí už 35 vinařství, nově jsou v plechu (16.06.2026)
- Firmě Tekoo, která obchoduje s ovocem a zeleninou, klesly tržby a také zisk (15.06.2026)
- Výrobce oříšků Alika loni zvýšil tržby a plánuje pořídit novou pražicí linku (11.06.2026)
- FOTO: Trus hlodavců i u rohlíků. Inspekce zavřela večerku v Chocni (09.06.2026)
- Potravinářské firmě Zeelandia z Táborska loni klesl zisk na 112 milionů Kč (09.06.2026)
- Výrobce sušenek Mondelez uvedl v Opavě do provozu linku za 1,3 miliardy korun (08.06.2026)

Tweet



