Letošní rok vínu moc nepřeje

Vynikající vinné ročníky 1999 a 2000 se letos opakovat nebudou. Zvraty v počasí poškodily část úrody hroznů, čeká se nižší cukernatost, a proto bude méně kvalitního vína.

Po mimořádně zdařilém loňském vinařském roce bude ten letošní pro pěstitele i konzumenty zklamáním. Úroda bude jen průměrná, cukernatost, která rozhoduje o kvalitě vína, má však být podprůměrná. "Musíme se smířit s tím, že letos bude kvůli nižší cukernatosti hroznů podstatně méně vín s přívlastky," řekl Josef Čačík, předseda představenstva zemědělské společnosti Patria Kobylí. Jako víno s přívlastkem se totiž může označovat nápoj vyrobený z hroznů s cukernatostí nad 19 procent. A takto kvalitní produkce bude letos podstatně méně než v předcházejících dvou vinařsky vynikajících letech. K tomu se ještě přidávají problémy se sklizní. Deštivé počasí uplynulých dní rozbahnilo vinice a mnohde znemožňuje sklizeň i teď, kdy se vrátilo babí léto. "Takové deště jako v minulých týdnech nepamatuji posledních jedenáct let," řekl Čačík. "Sklízíme teď rané odrůdy a chystáme se na Müller Thürgau a Portugal," dodal s tím, že v některých vinicích je trápí zvýšený výskyt plísní. "Pěstitelé v Kobylí nejsou jediní, kteří jsou postiženi plísněmi," řekl Jiří Sedlo, předseda Českomoravské vinařské a vinohradnické unie s tím, že někde úrodu plísně skoro zcela zničily. Větší výskyt houbových chorob potvrdil i Stanislav Škarecký z Vinařských družstevních sklepů Hodonín.

Víno nezdraží

Ikdyž hroznů bude méně, nepočítá se se zdražením. Jakostního známkové vína, vyráběného z hroznů o cukernatosti 15 procent, by mělo být dost, takže tady ani důvod ke zvýšení ceny není. Vinařské firmy však přijdou o tržby z prodeje kvalitnějších přívlastkových vín, kterých bude méně. Tržby budou nižší v průměru o deset procent, jsou však pěstitelé, kteří očekávají, že proti loňsku utrží až o 40 procent méně. Podle vinařů se dá počítat s tím, že litr jakostního známkového vína se i letos bude prodávat za 45 korun, ceny přívlastkových vín se budou pohybovat kolem 75 až 100 korun za litr. Domácí výroba bude o třetinu nižší, než byla loni. Mělo by se vyrobit asi 52 milionů litrů, produkce v roce 2000 činila 69,7 milionu litrů. Tuzemská spotřeba bude českými a moravskými vinaři kryta ze 45 pro cent, zbytek se doveze. "Polovina dovozu jsou vína sudová, další polovinu tvoří vína v lahvích," dodal Sedlo. Podle sdělení Pavla Kováře z tiskového oddělení ministerstva zemědělství se ročně vypije v České republice přes 130 milionů litrů, tedy v průměru skoro 13 litrů na hlavu. Spotřeba po řadu let zůstává na stejné úrovni, mění se však z hledisk a kvality. Stolní vína se na spotřebě podílejí z 20 až 50 procent a jakostní ze 45 až 75 procent. Lidí, kteří jsou ochotni zaplatit více peněz za nejjakostnější přívlastková vína, je však málo - jen pět procent. Není divu, vždyť půl litru takzvaného slámového vína, které se dělá z hroznů o cukernatosti 27 procent, skladovaných před zpracováním tři měsíce na slámě, stojí v obchodě až tisíc korun.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info