Lesy přinášejí zisk i starosti
25.01.2002 | Berounský deník
Obce se neustále potýkají s nedostatkem peněz. Aby svůj handicap snížily, využívají každé možnosti, jak naplnit své pokladny. Ne vždy zvolí ten nejlepší způsob.
Cíl co nejjednodušším způsobem naplnit obecní kasu sledovali zástupci obcí, kteří své lesy pronajali soukromým podnikatelům. "Do budoucna jim to může přinést řadu zklamání a problémů," upozornil vedoucí Lesů České republiky Nižbor Jiří Houška. Ze své praxe ví o případech, kdy podnikatelé nechali dřevo vytěžit bez ohledu na potřeby lesa. "Potom vypovědí obci smlouvu a na ní zůstane povinnost provést pěstební práce. Zalesnění jednoho hektaru stojí kolem sto tisíc korun, což je bezesporu velký zásah do obecní pokladny,"konstatoval Jiří Houška. Starosta Chlustiny Antonín Palek s ním souhlasí. "Vlastníme sto hektarů lesa, kde si hospodaříme sami. Je to náročné, na zisk nemyslíme. Lesy založili naši předkové a my v jejich odkazu pokračujeme,"řekl Palek s tím, že loni vytěžili 300 kubíků dřeva, ale zároveň jim vznikla povinnost vysázet obě vzniklé paseky."Občas mám pocit, že jsem vlastně hajný, ale veškerou práci v lese dělám rád. O pronájmu ani prodeji neuvažujeme," tvrdil Antonín Palek. Po špatných zkušenostech s nájemcem městských lesů si v nich nyní Hostomice hospodaří sami. "Máme svého lesního hospodáře, který na radnici odevzdává každý měsíc výkazy o tom, co se za konkrétní období udělalo," vysvětlila současný stav starostka města Hostomice Alena Přívorová. Obec Tmaň své lesy také pronajala. "Zatím jsme spokojeni," tvrdil starosta Antonín Plátěnka, kterému však vadí, že se rozmáhají krádeže dřeva. "Poškozují podnikatele i obec," vysvětlil. Své lesy si naopak nechala obec Bzová. Starosta Jiří Vinš toho nelituje. "Podnikatel, který si pronajal hostomické lesy, měl zájem i o ty naše. My jsme však tenkrát jeho žádost zamítli," konstatoval starosta. "Čas ukázal, že jsme udělali dobře," zhodnotil situaci Jiří Vinš. Na 316 hektarů obecních lesů mají svého odborného hospodáře a vytěžené dřevo zhodnocuje obec ve své pile. "Lepší dřevo rozřežeme a prodáváme soukromníkům. Zájem je velký. Jen velkoodběratelům nemůžeme vyhovět, zaměstnáváme na pile jen dva lidi a ti mají ještě další povinnosti," řekl starosta."Měli by trvat na odborném lesním hospodáři, který nebude z firmy nájemce, jinak není záruka dobrého hospodaření,"poradil Jiří Houška z Lesů ČR Nižbor všem, kdo se chystají lesy pronajmout.
Fotografie:
Vedoucí Lesů České republiky Jiří Houška upozornil obce na nebezpečí, které hrozí, pokud pronajmou své lesy nespolehlivým podnikatelům. Místo zisku je pak čeká zklamání.
Foto Bohumil Taraba
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



