Kvůli Tchecomaltu hrozí další arbitráž

Razantní právní kroky na ochranu svých investic v České republice zvažují zahraniční akcionáři společnosti Tchecomalt Group (TG), mateřské firmy stejnojmenné potravinářské skupiny. Již více než rok trvající spory okolo prohlášení konkursu na tuto společnost se tím opět vyhrocují. Nizozemská společnost Lento Investment B.V., která je hlavním akcionářem TG, zvažuje kvůli okolnostem prohlášení konkursu a jeho neustálému protahování podání žaloby na ČR k mezinárodnímu arbitrážnímu tribunálu. "Akcionáři v souvislosti s řadou průtahů a pochybení dospívají k závěru, že řada státních orgánů a osob neplní řádně své povinnosti a přispívá ke znehodnocení jejich majetku," uvedl člen představenstva TG Tomáš Svoboda. "Smyslem konkursu je především chránit zájmy věřitelů. V případě Tchecomastu s dosavadním průběhem konkursu nesouhlasí ani největší věřitel, ani majitelé. Lze tedy jen spekulovat, v čím zájmu je vlastně veden," dodal. Po arbitrážích týkajících se televize Nova by to byl další případ, jenž by vzhledem k výši vznikajících škod, jež představenstvo TG odhaduje na desítky až stovky miliónů korun, a k předpokládané nižší výtěžnosti konkursu mohl citelně dopadnout také na české daňové poplatníky.

Zašmodrchaný případ

Krajský obchodní soud v Brně prohlásil konkurs na majetek TG 13. září 2000. Návrh podalo na konci srpna 2000 tehdejší představenstvo TG, které svůj krok odůvodnilo předlužením a také tím, že po pádu IPB, která skupinu financovala, jí došly peníze. Do konkursního řízení věřitelé přihlásili pohledávky v celkové hodnotě 2,51 miliardy korun. Největším věřitelem se stala s 2,35 miliardy korun Československá obchodní banka (ČSOB), která po červnovém převzetí IPB převzala ijejí pohledávky a závazky. ČSOB od počátku tvrdila, že konkurs na majetek TG byl zmanipulován. Odborníci z ČSOB podezírali bývalé představenstvo TG, že podmínky potřebné pro jeho prohlášení uměle vykonstruovalo. Konkurs ovšem zrušen nebyl a konkursní správce TG Pavel Tomčala vypsal soutěž na prodej jeho majetku.

Pozadí konkursu šetří taktéž policie

Letos v červenci ČSOB opětovně doporučila správci konkursní podstaty, aby jím vyhlášené veřejné obchodní soutěže na prodej akciových podílů jednotlivých firem z této skupiny, kam patří mj. i Obchodní spadovny Prostějov, zrušil. V srpnu z nich údajně vyšly vítězně francouzská společnost Malterie Soufflet, Rolnické družstvo Bezno, Agropol Group a AGF Trading ze skupiny Agrofert. Oficiálně tyto výsledky doposud potvrzeny nebyly. Pozadím konkursu se v létě začala zabývat také policie. Nové vedení TG totiž na bývalé šéfy této společnosti podalo trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku, podvodu a poškozování cizích práv. Koncem září pak Tomčala požádal soud o zproštění z funkce správce konkursní podstaty TG. Novým, v pořadí již třetím správcem soud jmenoval Ivu Šmídovou. Krajský soud v Brně zároveň zamítl návrh ČSOB na zrušení konkursu na majetek TG. Podle soudkyně Ludmily Hanzlíkové byly v době posuzování návrhu splněny všechny zákonné předpoklady pro jeho prohlášení.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info