Kvůli BSE dostávají šanci ekofarmy

Zemědělci tvrdí, že vyšetření zvířat přijde podnikatele na tři sta miliónů korun.

Náklady na testy zvířat kvůli tak-zvané nemoci šílených krav nesou od letošního roku místo státu podnikatelé. Ti ovšem tento postup ostře kritizují. Nechtějí, aby se testy promítly do cen masa na pultech.

Naopak zemědělce hospodařící na takzvaných ekofarmách současná situace s testováním skotu na nemoc šílených krav nezaskočila. Zvířata totiž začali testovat již loni na vlastní náklady. Maso, zvané biohovězí, je sice dražší, ale jeho producenti tvrdí, že zájem o něj prudce roste. "Dodáváme maso nejen vybraným restauracím, ale už i do hypermarketů. Je pravda, že cena hovězího z ekofarmy je asi o čtvrtinu vyšší, ale nás se odbytová krize rozhodně netýká. Testy na BSE jsou pro ekofarmy samozřejmostí už přes rok," říká kupříkladu ředitel biodružstva Toulcův Dvůr Vavřinec Menšl.

Zemědělský svaz odhaduje letošní náklady na testy na více než tři sta miliónů korun. Domnívá se přitom, že kvůli tomu stoupnou spotřebitelské ceny masa. "To ale nechceme. Vždyť právě kvůli BSE je krize v odbytu hovězího a my chceme zákazníky spíše získávat, a ne je zdražováním odrazovat," říká předseda svazu Miroslav Jirovský. Jednoznačně považuje za chybu, že stát od úhrady testů letos odstoupil.

Obdobný názor má také Asociace soukromého zemědělství, která je jinak se svazem spíše v rozporu. "Většinou nechceme, aby se stát do podnikání příliš pletl. Ale právě v tomto případě by pomoci měl. Vždyť jde o zdravotní bezpečnost, a také o to, jak budeme vypadat před Evropskou unií," míní člen předsednictva asociace Jan Miller. Brusel totiž podle něj bedlivě sleduje, jakou vůli mají kandidátské země se s podobnými případy vyrovnávat.

Především však zemědělcům vadí, že možná nestoupnou spotřebitelské ceny, ale masokombináty jim kvůli testům budou platit méně peněz za dodávky zvířat. Masokombináty jsou totiž zase tlačeny velkými obchodními řetězci, aby maso nezdražovaly. Pravděpodobnost tohoto scénáře naznačují některá vyjádření zpracovatelů a obchodníků.

Kupříkladu Kostelecké uzeniny již připouštějí, že budou zemědělcům platit méně za dodávky zvířat, která jsou starší než třicet měsíců a je tedy povinné je na BSE testovat. "Není to však jen kvůli testům. Celkově chceme platit spíše více za kvalitní maso jatečných býků a méně za horší maso starších krav," upozorňuje marketingová ředitelka firmy Vladka Pivoňková.

Obchodníci potvrzují, že v diskusi s dodavateli o zvýšení cen vstřícní nebývají. "V současné době nedochází k zvyšování cen hovězího," konstatuje mluvčí firmy Ahold Arne Kejdana. "Zatím s cenami hýbat nechceme, na nejkvalitnější hovězí maso ovšem už máme speciálního dodavatele," říká mluvčí společnosti Carrefour Jana Havlíčková.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info