Kučera: Přidělit kvóty cukrovarům bylo chybné
28.02.2002 | Agris
Po skandálním uzavření cukrovaru v Modřanech je najednou všem jasné, jak velkou chybou bylo přidělení výrobních kvót přímo cukrovarům. Bohužel, při schvalování tohoto řešení představitelé Agrární komory věřili argumentům ministra Fencla a ten jednal pod tlakem velkých cukrovarnických společností.
Nad celým způsobem rozdělení kvót se vznáší mnoho korupčních otazníků. Přesto, že ministr Fencl při přidělení kvót rozdělil větší celkový objem, než se u nás vyrábí, na některé cukrovary, které jsou v provozu se nedostalo. Zato u některých nefunkčních cukrovarů a pracovišť, které jsou již nevyrábějí, tomu bylo zcela opačně - výrobní kvótu dostali.
Kvóta na výrobu cukru je prakticky obchodovatelné zboží. Lze tedy říci, že ministr rozděloval majetek v hodnotě několika miliard korun. Proč toto zboží, neboli majetek, nerozdal našim zemědělcům, ale "daroval" je zahraničním investorům (bankám), je otázkou k diskusi. Je samozřejmé, že pokud může několik miliard získat banka, dokáže pro takový výsledek udělat mnoho konkrétních podpůrných kroků. Ale mnozí z roztříštěných zemědělců si asi vůbec neuvědomovali, o jak historický krok se jedná. Proto jejich protitlak ve správnou dobu zcela chyběl a naše hlasy v zemědělském výboru Sněmovny zůstaly osamocené.
Ministr Fencl se dnes snaží provést alespoň kosmetické změny ve vládním nařízení, aby se vytvořilo zdání, že si cukrovary nebudou moci s dodavateli cukrovky dělat neomezeně co budou chtít. Podstatnou nápravu takovýto krok ale nemůže přinést. A na radikální krok nemá odvahu nebo možná pod vahou souvislostí spojených s rozdělováním kvót cukrovarům "nesmí".
U Ústavního soudu jsou tyto kvóty napadeny již několikrát. Jsem přesvědčen, že při jejich stanovování došlo k porušení platného právního řádu. Jako nejlepší řešení považuji zrušení celého cukerného pořádku a hledání východiska, které by stabilizovalo pěstování cukrovky ve vhodných tradičních oblastech a skutečným zpracovatelům cukru dalo stejnou šanci. To znamená, přidělit kvóty na výrobu přímo pěstitelům, ale ne hned, ale až v případě, že to bude nezbytné pro náš vstup do EU a transformace našeho cukrovarnictví dospěje do ustálenější podoby.
Ing. Miloslav Kučera
stínový ministr zemědělství ODS
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



