Krize BSE, nespokojenost farmářů a rozpory členů nahlodává unii
28.02.2001 | Hospodářské noviny
Josef Veselý
Ministři zemědělství EU se před pondělní půlnocí nedokázali na závěr svého pravidelného zasedání v Bruselu shodnout, jak čelit krizi kolem BSE. Její finanční dopady přitom začínají otřásat podle bezprostředních ohlasů v sídle EU samotnými základy společné zemědělské politiky, a to zdaleka nejen kvůli bouřlivým protestům farmářské lobby. Komisař Franz Fischler neuspěl u ministrů patnáctky se sedmibodovým programem, který si mj. kladl za cíl snížit na jedné straně nabídku hovězího masa na trhu a současně zajistit financovatelnost systému. Protichůdně vůči jeho tezím vyzněl návrh německé ministryně ochrany spotřebitelů, výživy a zemědělství Renaty Kühnastové, zavést nově prémie pro farmáře, kteří skot vrátí na pastviny.
Pro HN komentoval situaci vysoký úředník Evropské komise, odpovídající za agrární politiku ve vztahu k rozšíření EU: "Fischlerovy návrhy se daly klidně uskutečnit při zachování nynější podoby společné agrární politiky, ale například nové prémie za využívání zelené pastvy by si vynutily takovou systémovou reformu, k jaké teď chybí v EU politická vůle. Nemluvě o nízké pravděpodobnosti, že se na něčem podobném v dnešní vzrušené situaci shodne celá patnáctka.""
Náš zdroj vyjádřil na dotaz HN pochybnosti, zda smějí kandidátské země s jistotou tvrdit, že se u nich BSE opravdu nevyskytuje. Argumentoval, že testy se údajně v našem regionu provádějí jen zřídka, zato však v Bruselu existují doklady, že se i k nám dál vesele importuje masokostní moučka, dočasně zakázaná v zemích EU. "Nevíme přitom, zda u vás slouží pouze k výkrmu prasat či krmení kuřat, anebo zda se přes opačná tvrzení nedostala i do koryta býložravcům," připomněl.
Pondělní volání francouzského ministra Jeana Glavanyho během ministerské schůzky, aby se pomoc postiženým farmářům v nouzi hradila z národního rozpočtu, nepodaří-li se pro ni uvolnit peníze z kasy EU, považují někteří experti v Bruselu podle zjištění HN za nebezpečnou výzvu k podminování společné zemědělské politiky. Citovaný zdroj z Evropské komise ale zcela nezavrhl alternativu, o které Paříž uvažuje: "Musela by se na tom ovšem předem shodnout celá Rada ministrů EU."
Česká republika vstupuje do finální fáze vyjednávání s EU mj. o kapitole zemědělství ve fázi, "kdy se základy společné agrární politiky i pod tlakem aktuálních potíží houpou jako rašeliniště," poznamenal vysoký úředník bruselské komise. Nevidí hlavní příčinu jen ve výzvě, jakou obecně představuje rozšíření EU, ale spíš v tom, že všechny dotace i přímé platby v agrární sféře čeká redukce. Finanční rámec Agenda 2000 vůbec nepočítá s tím, že by na takové platby budou mít nárok noví členové. "Redukci plateb v rámci dnešní EU si vynutí také sílící tlak na liberalizaci ze strany WTO i napjatý rozpočet unie kvůli krizi BSE a novým požadavkům na bezpečnost potravin," zdůraznil náš zdroj.
Další články v kategorii Podnikání
- Minerální voda Perrier čelí skandálu. Tutlala ho i francouzská vláda (21.05.2025)
- České pivovary loni uvařily 20,9 mil. hektolitrů piva, meziročně o 4,2 pct více (21.05.2025)
- "Ty krávo, ženská a vaří pivo?" V práci nechlastáme, nýbrž degustujeme, říká sládková (20.05.2025)
- Výrobce alkoholu Diageo zvýšil tržby, kvůli zadlužení chce snižovat náklady (20.05.2025)
- Počet dodavatelů na Jihočeském tržišti vzrostl na 74, obrat roste (16.05.2025)
- Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren (15.05.2025)
- Srdce Vinohrad získalo nový voňavý bod zájmu. Antonínovo pekařství (15.05.2025)
- Vinařský fond měl loni výdaje 87,8 milionu Kč, meziročně o 2,2 milionu méně (15.05.2025)
- Arašídová Nutella a hranaté Ferrero. Firma amerikanizuje oblíbené produkty (14.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)