Komodity si své příznivce v České republice teprve hledají
02.01.2002 | Hospodářské noviny
Komoditní trhy si své příznivce hledají v České republice jen zvolna. A to i přesto, že se na těchto trzích dají vydělat horentní sumy. V rámci objektivity je ale nutné dodat, že případné vysoké zisky jsou kompenzovány vysokým rizikem ztráty. Makléři však dodávají, že na komoditních trzích je zajímavé i to, že investor může spekulovat nejen na jejich růst, ale i pokles. Ti, kteří tak udělali, ve většině případů vložené peníze zhodnotili. Většina ostře sledovaných komodit totiž zaznamenala v cenách sestupný trend.
Stejně jako každý jiný trh, tak i ten s komoditami má své favority. Mezi pomyslný "Top Ten", zcela jistě patří ropa, zlato, káva, kakao, měď, obilniny, pomerančový džus a olejniny.
Ropa
Vysoké ceny ropy v uplynulých letech vedly k tomu, že všechny země investovaly do rozšíření produkce. Zároveň se pokles růstu světové ekonomiky odrazil v nejnižším vzestupu poptávky za posledních deset let. V důsledku toho začal být na trhu přebytek ropy. Lehká ropa z burzy Nymex po celý rok klesala ze svého únorového maxima na hodnotě 32,70 USD. Propad byl urychlen teroristickým útokem v USA. Zásoby v zemích OECD na podzim dosáhly dvouletého maxima. Organizace zemí vyvážejících ropu se po celý rok marně pokoušela nastolený trend zvrátit opakovaným snižováním těžebních kvót. Dohody však nikdy nedokázala dodržet. K poslednímu kroku došlo v listopadu, kdy OPEC nabídl snížení produkce o 1,5 miliónu barelů denně, v případě, že se připojí i nečlenské země. Pokud letos nedojde k poklesu nabídky pod úroveň poptávky, je jisté, že ve vývoji ropy nenastanou žádné markantní změny a sestupný trend bude pokračovat. Oživení by pak mohlo nastat až ve druhém pololetí, kdy se očekává obrat ve vývoji světové ekonomiky.
Zlato
Zlato se nacházelo v dlouhodobém sestupném trendu, který byl v posledních letech živen především likvidací státních rezerv předními centrálními bankami světa. Poslední dohody o omezení výprodejů a zápůjček tento sestup zastavilo. Cena zlata od začátku minulého roku rostla se dvěma prudkými vzestupy. První dvacetidolarový nastal na konci května 2001 a byl zapříčiněn likvidací spekulativních pozic na pokles. Vydržel jen týden. Podobný vývoj se opakoval v září.
Obilniny
Kukuřice se po celý rok 2001 nacházela v sestupném trendu s klasickou výjimkou v červenci, kdy došlo k vzestupu kursu. Na trhu panuje silný přetlak nabídky, který ho již několik let žene dolů. Z celosvětového hlediska by příští úroda měla dosáhnout stejné hodnoty jako letošní. Spotřeba však již několik let roste. Globální konečné zásoby tím klesnou.Výhled na trhu kukuřice pro rok 2002 tedy naznačuje, že by se mohl změnit loňský trend.
Ani pšenice se nevymanila ze sestupného trendu a po celý rok klesala. Na rozdíl od ostatních obilnin a olejnin v červenci nezaznamenala výrazný vzestup. Americká produkce pšenice klesá a ani tento rok by neměl přinést změnu. Farmáři totiž sejí na stále menší plochy. V roce 2002 by se měla snížit i spotřeba. Americké konečné zásoby tedy klesnou. Podobně jako u kukuřice i u pšenice se očekává zvrat trendu.
Další články v kategorii Podnikání
- Kraft Heinz zvažuje rozdělení, nový subjekt může mít hodnotu až 20 miliard USD (14.07.2025)
- Pekaři žádají stát o podporu záložních energetických systémů, uvedl svaz (11.07.2025)
- Ferrero jedná o koupi Kellogg’s (11.07.2025)
- Červnová inflace se dostala na 2,9 procenta. Je to nejhorší letošní výsledek (11.07.2025)
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)