Klaus znovu vytáhne proti globálnímu oteplování
04.03.2008 | tyden.cz
Prezident Václav Klaus, neúnavný kritik zpráv o globální změně klimatu, znovu vytáhne do boje. V New Yorku se dnes odpoledne našeho času chystá vystoupit na konferenci, která chce dát prostor lidem podobně smýšlejícím. Konference pořádané konzervativním ústavem Heartland Institute se účastní přes 400 vědců, ekonomů a politiků, kteří zastávají různé názory na změny podnebí - od těch, kteří připouštějí vliv člověka na změnu klimatu, ale nepovažují ho za nebezpečný, po ty, kteří globální oteplování označují za podvod. Vesměs jde ale o zastánce skeptického přístupu ke globálnímu oteplování.
V noci na úterý poskytl Klaus rozhovor americké televizi CNN Headline News. Řekl tam, že debata o globální změně podnebí by neměla vycházet jen z odborných vědních oborů, jako je klimatologie. "Je to více záležitost společenských věd, protože je to problém společnosti," řekl. "Je mi velmi líto, že společenští vědci jsou v této diskusi zticha, že se neúčastní konferencí ani na jedné straně," dodal.
Klaus si tentokrát přichystal projev s příznačným názvem Od klimatického alarmismu ke klimatickému realismu. Zdaleka však nejde o jeho první řeč na toto téma. Na domácí půdě i v zahraničí bije Klaus na poplach dlouhodobě.
Na rozdíl od většiny ekologů má za to, že zvýšení teplot v posledních letech, desetiletích a stoletích je v historickém porovnání velmi malé a jeho důsledky na člověka a jeho aktivity jsou v podstatě zanedbatelné. Své názory shrnul v knize Modrá, nikoli zelená planeta, která byla přeložena do několika jazyků.
Regulaci, po níž volají zastánci teorie globálního oteplování, považuje Klaus za překážku svobody člověka, demokracie a prosperity. Takové kroky by podle něho mohly vážně ohrozit zejména rozvojové země.
Gore, Klaus a ti druzí
Na americké půdě kritizoval Klaus teorie o klimatických změnách loni v září v OSN. Mezi českými ekology včetně vládních zelených tím vyvolal pozdvižení. V OSN samotném však rozruch nevyvolal. Byl jen jedním z plejády řečníků, kteří se sem sjeli z celého světa.
Například agentura AP zaznamenala projev prezidenta Mikronésie Emanuela Moriho, který na summitu vystoupil před Klausem. Řeč hlavy českého státu nechala agentura bez povšimnutí. Mori tehdy uvedl, že jeho země důsledky oteplování pociťuje již nyní. Stoupající moře už teď ničí úrodu, kontaminuje studny a ukrajuje z pláží.
Hlavní pozornost upoutali v září v OSN republikánský guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger a bývalý demokratický viceprezident Albert Gore. Oba jsou hlasitými zastánci boje s emisemi skleníkových plynů. Gore byl dokonce loni oceněn Nobelovou cenou míru. Podle Klause však nemají Goreovy aktivity s úsilím o světový mír moc společného.
"Udělením Nobelovy ceny za mír Alu Goreovi se situace dále zdramatizovala. Tím byl překročen rubikon a klimatická propaganda se stala oficiální světovou doktrínou. Na druhé straně ale toto ocenění přimělo mnoho lidí k tomu, aby trochu nevěřícně zakroutili hlavami a začali si klást otázky," řekl Klaus v listopadu agentuře DPA.
Další články v kategorii Podnikání
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)
- Perlivá vína pod značkou „bublinky“ nabízí už 35 vinařství, nově jsou v plechu (16.06.2026)

Tweet



