Kilogram brambor má stát na Vysočině víc než litr benzínu
21.02.2002 | Denik.cz
Až na 7,50 koruny za kilogram se zvýšila počátkem února farmářská cena konzumních brambor, v lednu byla o dvě koruny nižší. Zemědělci tak dostávají za kilogram zhruba o pět korun více než ve stejném období loni.
Na pultech obchodů se cena pohybuje v úrovni dvou, troj i vícenásobně vyšší a objevily se i prognózy, že v březnu se vyhoupne přes třicet korun. Jako jeden z důvodů se uvádí jejich nedostatek. Koho by napadlo, že jednou bude dokonce také na Vysočině stát kilo brambor stejně jako litr benzinu? Velmi rozezleni jsou především zemědělci - přitom právě na ně nespokojení spotřebitelé nejčastěji ukazují prstem.
"Momentálně přebíráme sadbové i konzumní odrůdy brambor a při této příležitosti mne doslova rozčiluje neustálé připomínání velkého nedostatku hlavně konzumních odrůd," uvedl Václav Němec, předseda Družstva vlastníků půdy a majetku ze Slavíkova na Havlíčkobrodsku. "To je podle mého názoru i dalších pěstitelů brambor z okresu doslova voda na mlýn překupníkům či obchodníkům, aby se už nyní prodejní cena kilogramu brambor šplhala k pětadvaceti korunám. Zodpovědně říkám, že brambor v republice je dostatek i pro prodejní nabídku v jarních měsících."
Obdobně hovoří i Bohuslav Fenrych, agronom ZOD Kámen na Havlíčkobrodsku s tím, že ceny brambor na pultech prodejen a farmářská prodejní cena kolem osmi korun je až hrozivě neúměrná: "A nejhorší je, že tyto cenové nůžky se podle mne budou nadále rozvírat, což je pro nás pěstitele hodně špatné."
Konzumních brambor je ve skladech opravdu méně. Vyplynulo to z šetření Ústředního bramborářského svazu ČR mezi 48 respondenty, kteří v roce 2001 pěstovali brambory na ploše 3814 hektarů. Sklizňová plocha konzumních brambor loni klesla na 37 686 hektarů proti 49 495 hektarů v roce 2000. Úroda konzumních brambor meziročně poklesla zhruba o 29 procent na 812 tisíc tun. Rozvoj plísní v důsledku loňského špatného počasí způsobil velké skladovací ztráty. Podle odhadu Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky z konce ledna bude na trhu chybět až 198 tisíc tun konzumních brambor. Z toho až 100 tisíc tun může být v současnosti pozdrženo ve skladech se záměrem docílit lepší ceny.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



