Každý z oceněných pivovarů jde jinou cestou

Budvar čeká letos růst zisku na 470 miliónů korun. Budějovický Budvar letos předpokládá meziroční zvýšení hrubého zisku o tři až čtyři procenta na 460 až 470 miliónů korun. Na tuzemském trhu se letos podle šéfa pivovaru Jiřího Bočka zostřila konkurence, zejména vstupem belgické pivovarnické společnosti Inter-brew do Pražských pivovarů a zvýšenou aktivitou skupiny Plzeňského Prazdroje. Odbytu piva v tuzemsku v tomto roce nepřálo ani počasí, když zejména jaro bylo ve srovnání s loňskem chladnější. Boček tvrdí, že prodej ovlivnily také teroristické útoky v USA 11. září, které se promítly do nižší konzumace piva v ČR i v Evropě. V exportu se podle Bočka pozitivně odrazily změny v distribuční síti provedené v letech 1999 a 2000, zejména vznik vlastní prodejní společnosti v Německu. Boček podotkl, že se slibně rozvíjí export do USA pod značkou Czechvar, když prodej se po prvním roce pohybuje kolem 9000 místo očekávaných asi 3000 hektolitrů. Nepříznivým faktorem je podle něj silná koruna, která Budvaru do konce října způsobila kursovou ztrátu 30 miliónů korun.

Krušovice se chystají vyrábět i pivo řezané limonádou. Přednímu tuzemském pivovaru z Krušovic, jenž patří německé firmě Binding Brauerei, podle odhadů zřejmě také v letošním roce klesne výstav. Například loni pivovar prodal 790 tisíc hektolitrů piva, tedy meziročně o 63 tisíc hektolitrů méně. Možná právě proto se představitelé společnosti rozhodli vsadit mimo nejpopulárnější nápoj také na údajně v zahraničí velmi oblíbenou směs piva a limonády. Od příštího roku by se tedy na tuzemském měl objevit nízkoalkoholický nápoj Radler. I když zástupci Krušovic věří, že tento krok bude úspěšný, ostatní české pivovary se cestou těchto "specialit" vydat nechtějí. "Tuzemský trh je velmi konzervativní," tvrdí.

Starobrno spojilo síly s Hostanem. Fúze brněnského Starobrna a znojemského Hostanu zřejmě pomůže této nově vzniklé pivovarnické skupině k dosažení čtvrté příčky z hlediska výstavu na tuzemském trhu. Předstihne tak zřejmě Královský pivovar Krušovice, který zatím v této pozici vede. Vše bude záviset na výsledcích letošního roku. Starobrno a Hostan oznámily spojení svých sil začátkem října. "Dohodli jsme se, že budeme na českém trhu postupovat společně. Chceme vybudovat silnou jihomoravskou skupinu a nebudeme marnit své síly bojem proti sobě," prohlásil tehdy předseda představenstva Starobrna Viktor Mautner Markhof. Šéf znojemského výrobce Petr Dvořák k tomu řekl: "Výstav Hostanu ve výši dvou set tisíc hektolitrů byl pro přežití málo. Na jižní Moravě jsme oba dobře usazeni a můžeme společně odolat tlaku velkých pivovarů." Tržby Starobrna loni dosáhly 750 miliónů korun, jeho souputník ze Znojma utržil 177 miliónů korun.

Pivovar Ostravar láká také na soutěže. Ostravský producent zlatavého moku, který loni vystavil přes čtyři sta čtyřicet tisíc hektolitrů piva, láká své příznivce také na různé soutěže. Ostravar, jenž patří do skupiny Pražských pivovarů, pořádá pro své zákazníky pivní slavnosti. Jednou z největších atrakcí je soutěž o největší pivní pupek. Loni zvítězil Karel Sikora, kterému pořadatelé naměřili objem břicha čítající 154 centimetrů. Všichni přítomní shodně označili toto číslo za úctyhodné. Jak dlouho na něm pracoval a kolik piv kvůli tomu musel vypít, vítěz ani organizátoři neupřesnili. Pivovarský šampión Sikora překonal i rekordní pupek z rok 1999, kterým se honosil Josef Kozák s parametrem 146 cm. Ostravar je posledním mimopražským pivovarem Pražským pivovarů. Ty se již zbavily pivovarů ve Svijanech a zastavily výrobu ve Vratislavicích a pražských Holešovicích.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info