Jablka jsou vzácnější a dražší
30.10.2001 | Mladá fronta Dnes
Kvalitních jablek se v sadech na střední Moravě urodilo méně a lidé za ně letos často zaplatí více než za banány.
Radost ovocnářů z jiných krajů země, že v zimě konečně prodají jablka za dobrou cenu, pěstitelé ze střední Moravy většinou nesdílejí. Tuto oblast, stejně jako východní Čechy a severní Moravu, totiž letos postihlo krupobití a zdejší ovocnáři museli velkou část úrody rychle prodat moštárnám. "Krupobití tentokrát zasáhlo především severní části země včetně střední Moravy. Hodně potlučená jablka mají pěstitelé na Olomoucku a Hranicku. Na Přerovsku a Prostějovsku jsou na tom trochu lépe. Některým sadařům kroupy dokonce zničily třetinu i více úrody," říká tajemnice Moravskoslezské unie ovocnářů Jiřina Homolová. Sklizeň jablek, která se již chýlí k závěru, bude letos i náročnější na třídění. "Ne všechna jablka jsou stejně potlučená a ženy proto musejí každé z nich obrátit v ruce i několikrát," říká Homolová. Kdyby je dobře nevytřídily, mohlo by se do skladů dostat poškozené ovoce a z něj hniloba. Zima je ještě daleko, jablka v supermarketech a dalších obchodech jsou však už mnohdy dražší než banány, které se do země vozí přes půl světa. Například v olomoucké Delvitě si lidé včera mohli koupit kilogram banánů za 19,90 k orun, ale za jablka Rubín nebo Golden Delicius museli dát o deset korun více. Jablka ovšem nyní zdražila i v Německu, Itálii a dalších zemích. Cenu jablek ovlivňuje úroda a ta nedopadla nejlépe. Pro velké sadaře byla mírně podprůměrná a pro drobné pěstitele dokonce velmi špatná. "Některé zahrádky jsou úplně bez jablek," říká Homolová. Jednak se jabloně po loňské extrémní nadúrodě vysílily, jednak zahrádkáři neuchránili stromy před škůdci a chorobami, kteří se po minulé mírné zimě hodně rozšířily. Unie dokonce odhaduje, že vloni zahrádkáři vypěstovali celkem 250 tisíc tun jablek, ovšem letos jich sklidili až o dvě třetiny méně. Přestože ovocnáři předpovídají, že jablka budou po Novém roce ještě dražší, lidé se jimi příliš nepředzásobují. "Zatím nepociťujeme, že by jablka byla nějak žádaná. Lidé z města je nemají kde uskladnit a také spoléhají na to, že dnes si mohou koupit kvalitní ovoce prakticky kdykoliv," říká Antonín Ryšánek, vedoucí sadů společnosti Podzámčí zemědělská v Dolním Újezdu. Slabší úrodu jablek zaznamenali i v palírnách. "Jablkovice teče o poznání méně než vloni, ale není to taková tragédie. Po dlouhém čase se urodilo víc švestek a slivovici mají lidé stejně raději," říká Lubomír Pán z palírny v Mostkovicích na Prostějovsku.
Další články v kategorii Podnikání
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)

Tweet



