Jablka budou asi stejně drahá jako banány

Nad letošním rokem nejásají ani ovocnáři, ale ani zemědělci zaměření na rostlinnou výrobu. Původně optimistické prognózy sklizně obilí vezmou v některých regionech zasvé.

Proti loňskému roku, kdy několik desítek tun kvalitních jablek skončilo v moštech, je letošní prognóza Ovocnářské unie poněkud pesimistická. V intenzívních sadech se sklidí zhruba 135 tisíc tun jablek, což je proti loňskému roku pokles o 31 procent a drobní zahrádkáři sklidí ze svých sadů, zahrádek a alejí pro vlastní spotřebu kolem 100 tisíc tun, a to je propad proti loňsku dokonce o 61 procent.

"Mimořádná úroda z uplynulého roku se určitě nebude opakovat. Letošní sklizeň bude zhruba o šest procent nižší proti dlouhodobému průměru," uvedl pro náš list tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Vzhledem k tomu, že ani předzásobení ze zahrádek není vysoké, Ludvík rovněž očekává poněkud vyšší spotřebitelské ceny.

"Kolem Vánoc by se kilogram jablek mohl prodávat těsně pod dvacet korun - a pokud naši producenti podlehnou tlaku řetězců a brzy se vyprodají, může se cena dovážených jablek v jarních měsících vyšplhat až k 25 korunám za kilogram," dodal Ludvík. Podle něho se letos domácím producentům vyplatí jablka co nejdéle skladovat. Z ostatního ovoce je letos dobrá úroda pouze u slivoní, angreštu, rybízu a malin.

Ludvík připomíná, že obdobná situace s úrodou jablek je i v zemích Evropské unie, kde se sklidí asi o 10 procent méně. Například v Německu jsou letos odbytové ceny vyšší o 30 až 50 procent než v minulých dvou letech.

Nepříznivá situace je i v nabídce jablek k moštování, ve srovnání s loňským rokem jde o pokles o 72 procent.

Na Pardubicku nejásají ani zemědělci zaměření na klasickou rostlinnou výrobu. Prognózy Ministerstva zemědělství jsou sice pro letošní sklizeň obilovin velmi příznivé a hovoří se v nich, že produkce převýší úroveň domácí spotřeby, ale deštivé počasí konce léta úrodu hodně poškodilo.

"U potravinářské pšenice to skutečně vypadalo, že sklidíme až 57 metráků z hektaru. Ale přišly deště a zbytek ploch dává jenom 15 metráků ve velmi špatné kvalitě a některé plochy už zůstanou nesklizeny," uvedl agronom Agrospolu Hostovice Josef Mlateček. Jak dodal, je i ekonomika sklizně velmi špatná, protože sklizené zrno si vyžádalo další náklady na sušení.

V této době podle ředitelky Okresní agrární komory v Pardubicích Jarmily Vlasákové ještě nelze mluvit o tom, zda letošní úroda bude mít v konečné podobě znaménko plus nebo minus. Nesklizeny zůstaly poměrně velké plochy řepky a podmáčená pole nyní brzdí i setí. Ozimého ječmene je zaseto pouze 65 procent a tento deficit se už nedá dohnat, ozimé řepky je proti loňsku zaseto pouze kolem 70 procent.

"Podobné je to i s cukrovkou, cukernatost nepřekračuje 15 procent, obchodní smlouvy s cukrovary jsou velmi nevýhodné, ministerstvem garantovaná cena je letos 970 korun za tunu, ale po sklizni dostaneme zaplaceno jen 60 procent a zbytek nám cukrovary splácejí až do září příštího roku. Tím máme prakticky na celý rok umrtvený kapitál," dokresluje situaci Mlateček. Podnik proto snížil plochu cukrové řepy ze 400 na současných 270 hektarů.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info