Informační povinnosti účetních jednotek

Novely obchodního zákoníku, zákona o účetnictví a zákona o cenných papírech přinesly změny i v oblasti zveřejňování údajů z účetnictví.

Bohužel, novely těchto zákonů nejsou zcela sladěny, leckde chybí přechodná ustanovení a některé změny nejsou definovány zcela jednoznačně. Problematická je zejména oblast týkající se zveřejňování účetní závěrky a vyhotovování a zveřejňování výroční zprávy. S politováním musíme konstatovat, že ani další novela zákona o účetnictví, schválena Poslaneckou sněmovnou 18. září 2001, nevnesla do této oblasti více srozumitelnosti.

Navzdory tomu jsme se pokusili setřídit povinnosti účetních jednotek podle jednotlivých zákonů. Pro větší srozumitelnost a úplnost jsou v některých případech uvedeny i stručné definice.

Informační povinnost podle obchodního zákoníku

Podle úpravy v § 27 a § 27a je obchodní rejstřík veřejný seznam, do kterého se zapisují zákonem stanovené údaje týkající se podnikatelů nebo organizačních složek jejich podniků, o nichž to stanoví zákon. Součástí obchodního rejstříku je sbírka listin. Rozsah dokumentů, které jsou podnikatelé povinni ukládat do sbírky listin, se rozšířil, celý obsah je uveden v § 27a. Ve vztahu k účetnictví jde zejména o:

- výroční zprávy včetně zprávy o vztazích mezi propojenými osobami;

- řádné, mimořádné a konsolidované účetní závěrky, pokud nejsou součástí výroční zprávy. Na listině obsahující rozvahu (bilanci) musí být uvedeny identifikační údaje osob, které ji podle zákona ověřují;

- zprávu auditora o ověření účetní závěrky, je-li uložena povinnost ověření;

- mezitímní účetní závěrky, pokud jejich sestavení vyžaduje obchodní zákoník;

- ovládací smlouvu (§ 190b) a smlouvu o převodu zisku (190a), včetně jejich změn a případné listiny prokazující zrušení smlouvy.

Podnikatel zapsaný v obchodním rejstříku je povinen bez zbytečného odkladu předložit ve dvojím vyhotovení rejstříkovému soudu listiny, které se zakládají do sbírky listin.

V § 66a jsou nově upravena podnikatelská seskupení (koncernové právo), vymezení ovládající a ovládané osoby a stanovena pravidla ovládání:

- "Jestliže jsou jedna nebo více osob podrobeny jednotnému řízení (dále jen "řízené osoby") jinou osobou (dále jen "řídící osoba"), tvoří tyto osoby s řídící osobou koncern (holding) a jejich podniky včetně podniku řídící osoby jsou koncernovými podniky. Není-li prokázán opak, má se za to, že ovládající osoba a osoby jí ovládané tvoří koncern. Jednotnému řízení lze podrobit osoby i smlouvou (dále jen "ovládací smlouva"). Ovládací smlouvu lze uzavřít i ve vztazích mezi ovládající osobou a jí ovládanými osobami."

- "Není-li uzavřena ovládací smlouva, je statutární orgán ovládané osoby povinen ve lhůtě 3 měsíců od skončení účetního období zpracovat písemnou zprávu o vztazích mezi ovládající a ovládanou osobou a o vztazích mezi ovládanou osobou a ostatními osobami ovládanými stejnou ovládající osobou (dále jen "propojené osoby"). Ve zprávě se uvede, jaké smlouvy byly uzavřeny v posledním účetním období mezi propojenými osobami a jiné právní úkony, které byly učiněny v zájmu těchto osob a všechna ostatní opatření, která byla v zájmu nebo na popud těchto osob přijata nebo uskutečněna ovládanou osobou. Pokud bylo ovládanou osobou poskytnuto plnění, je ve zprávě nutno uvést, jaké bylo poskytnuto protiplnění, u opatření jejich výhody a nevýhody, a zda z těchto smluv nebo opatření vznikla ovládané osobě újma, zda byla tato újma v účetním období uhrazena, anebo zda byla uzavřena smlouva o této úhradě. Tato zpráva je součástí výroční zprávy podle zvláštního právního předpisu."

"Pokud podléhá účetní závěrka ovládané osoby ověření auditorem, je auditor povinen ověřit i správnost údajů uvedených ve zprávě podle odstavce 9. Tuto zprávu lze zkráceně nazývat "zpráva o vztazích mezi propojenými osobami"."

Novela obchodního zákoníku nabyla účinnosti dnem 1. ledna 2001, proto se podle našeho názoru, požadavek - uložit do sbírky listin výroční zprávu - vztahuje již na výroční zprávu za rok 2000. Výroční zprávu za rok 2000 však sestavují pouze auditované společnosti.

Sankce za nesplnění informační povinnosti

Pro úplnost považujeme za nutné upozornit i na sankce, které mohou být uloženy v souvislosti s neplněním informační povinnosti:

- podle odst. 5 § 200d) občanského soudního řádu může být podnikateli uložena pořádková pokuta za neuložení dokumentů do sbírky listin obchodního rejstříku až do výše 50 tis. Kč;

- podle odst. 2 § 125 trestní zákona může být neuložení dokumentů do sbírky listin obchodního rejstříku považováno za trestný čin;

- podle odst. 1b) § 86 zákona o cenných papírech může být uložena pokuta až do výše 20 mil. Kč;

- podle odst. 1b) § 37 novely zákona o účetnictví platné od 1. 1. 2002 může být uložena pokuta až do výše 6 % z hodnoty úhrnu rozvahy.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info