Informace o výrobku musí zákazník dostat
22.11.2001 | Denik.cz
Zákon o ochraně spotřebitele ukládá prodávajícím i takzvané základní informační povinnosti. Nutné údaje o zboží, které musí obchodník zákazníkům poskytnout, se dají rozdělit do několika skupin.
První tvoří údaje o vlastnostech výrobku, způsobu jeho použití a údržby a také o případném nebezpečí, které hrozí při nesprávném použití či údržbě. Jde-li o výrobek technicky nenáročný nebo určený jen ke krátkodobému používání, mohou být informace sděleny ústně - jinak musí být vždy uvedeny v přiloženém návodu na použití.
Druhá skupina se týká informací, které výrobek identifikují. Jde o jeho název, označení výrobce (dovozce či dodavatele), hmotnost (množství, velikost, rozměry).
Zákon také přesně stanoví i kategorie výrobků, jež musí obsahovat ještě další údaje. Na textilním zboží nesmí například chybět informace o materiálovém složení, na obuvi zase o materiálech použitých v jejich hlavních částech. U výrobků použitých, upravených nebo prodávaných s vadou či jinak omezenými užitnými vlastnostmi musí prodávající spotřebitele na tyto skutečnosti předem zřetelně upozornit.
Cena musí být vidět Další skupinu tvoří informace o ceně. Prodávající je povinen sdělit v souladu s cenovými předpisy spotřebiteli cenu prodávaných výrobků - a to zřetelným označením. To znamená, že tento údaj musí být uveden přímo na výrobku, případně na souhrnném ceníku, a to takovým způsobem, aby se mohl spotřebitel s ní bez dalšího seznámit ještě před případným jednáním o koupi.
Do poslední skupiny můžeme zařadit údaje o uplatňování odpovědnosti za vady výrobků - tedy reklamace. Prodávající musí zákazníka informovat o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace, včetně sdělení o tom, kde tak lze učinit, a rovněž o provádění záručních oprav. Protože forma poskytování těchto údajů není stanovena a také vydávání reklamačních řádů už není povinné, může prodávající tuto svoji povinnost splnit i ústně.
Pro označení prodávaného zboží platí několik zásad - Musí být označeno přímo, to znamená na výrobku. Není-li to možné, připouští zákon náhradní možnost, například formou přiloženého letáku, ale i takto sdělené údaje musí být viditelné a srozumitelné. U výrobků, které nelze kvůli jejich povaze označit ani tak, nebo toto označení není účelné (například prodej váženého nebo kusového zboží), musí prodávající zákonem stanovené údaje sdělit na požádání ústně. - Prodávající nesmí odstraňovat a měnit označení výrobků. To se týká i jiných údajů uvedených výrobcem, dovozcem nebo dodavatelem. - Výrobky je možno označit také symboly. Prodávající však musí spotřebiteli vhodně zpřístupnit informaci o jejich významu. - Písemné údaje a informace musí být v českém jazyce, nepřipadá tedy v úvahu, že k dispozici budou návody a další informace jen v cizích jazycích.
Další články v kategorii Podnikání
- Pekaři žádají stát o podporu záložních energetických systémů, uvedl svaz (11.07.2025)
- Ferrero jedná o koupi Kellogg’s (11.07.2025)
- Červnová inflace se dostala na 2,9 procenta. Je to nejhorší letošní výsledek (11.07.2025)
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)