Hospodaření v lesích rozděluje ministry
30.01.2001 | Hospodářské noviny
Ministerstva zemědělství a životního prostředí mají diametrálně odlišný názor na hospodaření v lesích. Vyplývá to z návrhu novely pět let starého lesního zákona, který je v připomínkovém řízení ve dvou variantách - resortu ministerstva zemědělství a životního prostředí. Tento spor přitom není nový. Rozšířit působnost pro hospodaření v lesích požadoval ministr životního prostředí ve prospěch svého úřadu hned po ustavení této vlády.
Hlavní rozpor tkví v lesním hospodářském plánování. Změna oproti současnému stavu by podle představ Ministerstva životního prostředí měla spočívat v tom, že lesní hospodářské plány mají prosazovat zájmy vlastníka lesa, ovšem v souladu se zájmem veřejným. Konkrétně Kužvartův úřad navrhuje například zpřísnit posuzování podílu melioračních dřevin v porostu, zajištujících jeho stabilitu. »Vlastníci lesů si začali uvědomovat souvislost mezi dřevinnou skladbou a nestabilitou porostů,« zdůvodňuje svůj postoj MŽP. Majitelům lesů by měl kvůli tomuto zpřísnění vzniknout nárok na státní dotaci.
Podle návrhu Ministerstva zemědělství je lesní hospodářský plán základním nástrojem vlastníka lesního porostu. »Výsledky hospodaření v lesích jsou věcí vlastníka lesa, který zároveň za jeho stav odpovídá státní správě v rámci limitů stanovených lesním zákonem,« stojí ve variantě MZe. Zohlednění veřejných zájmů je podle MZe v oblasti hospodářského plánování zajištěno jinými předpisy. Dosavadní systém zpracování plánů prý umožňuje stanovit různé hospodářské cíle a ty lze použít i v případech zvláštnosti hospodaření v lesích národních parků.
Novela má mimo jiné rozšířit pravomoci orgánů státní správy lesů, resp. jejich pracovnímků. Rozšíření pravomocí o opřávnění zjistit totožnost osoby, která porušuje nebo porušila ustanovení lesního zákona, vstup do budov a zařízení, je podle MZe nutné, »neboť by nebylo možné realizovat výkon státního dozoru v lesním hospodářství«. Návrh se snaží sladit legislativu s právem EU, přičemž právní úprava je v členských zemích ponechána na jednotlivých státech.
Další články v kategorii Podnikání
- Minerální voda Perrier čelí skandálu. Tutlala ho i francouzská vláda (21.05.2025)
- České pivovary loni uvařily 20,9 mil. hektolitrů piva, meziročně o 4,2 pct více (21.05.2025)
- "Ty krávo, ženská a vaří pivo?" V práci nechlastáme, nýbrž degustujeme, říká sládková (20.05.2025)
- Výrobce alkoholu Diageo zvýšil tržby, kvůli zadlužení chce snižovat náklady (20.05.2025)
- Počet dodavatelů na Jihočeském tržišti vzrostl na 74, obrat roste (16.05.2025)
- Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren (15.05.2025)
- Srdce Vinohrad získalo nový voňavý bod zájmu. Antonínovo pekařství (15.05.2025)
- Vinařský fond měl loni výdaje 87,8 milionu Kč, meziročně o 2,2 milionu méně (15.05.2025)
- Arašídová Nutella a hranaté Ferrero. Firma amerikanizuje oblíbené produkty (14.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)